Historike, Vllaznia në grupet e Champions League

SPORT


Vajzat shkodrane shkruajnë historinë e futbollit shqiptar në Europë. Ekipi i Vllaznisë për femra, ka arritur të kalojë turet eliminatore, duke u futur në fazën në grupe të UEFA Champions League. Kështu, Vllaznia për femra, bëhet ekipi i parë shqiptar që futetet në grupet e Champions League, duke kaluar edhe futbollin e meshkujve.


Skuadra e drejtuar nga trajneri Leka arriti të barazonte 1-1 në ndeshjen e fundit në grup ndaj Gintra, skuadër nga Lituania. Në ndeshjen që u luajt këtë të martë, Vllaznia barazoi 1-1 me rivalet nga Lituania, duke marrë një pikë me shumë vlerë që e renditi të parën në Grupin 10. Një penallti e shndërruar në gol nga Megi Doçi, e fut ekipin e femrave të Vllaznisë në 32 ekipet më të mira për femra të Europës që do të luajën në fazën në grupe të UEFA Champions League.

Më herët Vllaznia fitoi ndeshjen ndaj rivaleve direkte të Wexford Youths Football Club. Tre pikë të tjera, vajzat shkodrane ia morën ekipit të Birkirkaras, duke grumbulluar  7 pikë në total, nga 9 të mundshmet që mund të merrte. Megjithatë, kaq mjaftuan për të lënë pas tre ekipet e tjera rivale dhe për t`u kualifikuar në fazën në grupe të Champions League.


Megi Doçiiiiiiiiiiiiiii goooooooool

Gepostet von Kff Vllaznia am Dienstag, 13. August 2019