Izraeli vret një anëtar të Hamasit në Liban

BOTA


Hadi Ali Mohammed Mustafa, një nga liderët e Hamasit përgjegjës për aktivitetet ndërkombëtare, është sulmuar nga një dron në rajonin Sur të Libanit mëngjesin e sotëm, thuhet në një deklaratë me shkrim të lëshuar nga forcat izraelite.

Elementët e armatosur të Mustafës në terren dyshohet se ishin përgjegjës për sulmet ndaj objektivave izraelite dhe hebreje jashtë vendit. Sipas një raporti tjetër të NNA, dy palestinezë dhe dy shtetas sirianë u vranë dhe dy të tjerë u plagosën në sulm. Hamasi konfirmoi vrasjen e anëtarit të saj në deklaratën e tyre.


Midis ushtrisë izraelite dhe Hezbollahut që nga 8 tetori 2023, kanë rezultuar në viktima, duke përfshirë 242 anëtarë të Hezbollahut, 49 civilë libanezë, 11 anëtarë të Lëvizjes Amal, 12 anëtarë të Hamasit, 12 anëtarë të Xhihadit Islamik, gjashtë civilë izraelitë dhe 11 ushtarë.
Skip to toolbar