Kriza në Gaza dhe lirimi i pengjeve, Blinken do të takohet me ministrin izraelit

BOTA


Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe këshilltari i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan, do të takojnë ministrin izraelit për çështjet strategjike Ron Dermer këtë të martë për të diskutuar krizën në Gaza dhe kthimin e pengjeve, sipas një deklarate nga Shtëpia e Bardhë.

Takimi vjen pasi Këshilli i Sigurimit i OKB-së miratoi një rezolutë të zbutur që bën thirrje për përshpejtimin e menjëhershëm të ndihmave për civilët në Gaza, por pa thirrjen fillestare për një “pezullim urgjent të armiqësive” midis Izraelit dhe Hamasit.


Abstenimi i SHBA në votimin përfundimtar shmangi një veton të dytë amerikane ndaj një rezolute të Gazës.
Skip to toolbar