Kush e goditi raketën mbi spital?

BOTA


Një raketë goditi Spitalin Al-Ahli në qendër të Gazës, ku mijëra refugjatë kishin kërkuar mbrojtje ose po trajtoheshin. Sipas informacioneve palestineze, të paktën 500 persona kanë humbur jetën dhe shumë viktima janë ende nën rrënoja. Fotot tregojnë se janë gjetur trupa pa jetë. Dhjetëra të plagosur po trajtohen. Mjekët pa Kufij thanë se sulmi kishte shkaktuar një “masakër”. Sipas versionit të Izraelit, raketa thuhet se ka goditur kryesisht në parkingun e spitalit.

Por kush e goditi raketën? Hamasi fajëson Izraelin për bombardimet, por ushtria izraelite e kundërshton fort dhe fajëson Xhihadin Islamik në Rripin e Gazës. Xhihadi Islamik është një organizatë terroriste islamike. Ideologjikisht nuk është i ndryshëm nga Hamasi, por mban gjithësesi kontakte shumë më të ngushta me Iranin.


Shpërthimi në parking

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Daniel Hagari njoftoi se do të bënte publike provat e akuzave. Sot në mëngjes fjalët e Hagarit u pasuan me veprime. Ushtria izraelite publikoi pamjet me dron në mediat sociale që ajo thotë se dëshmojnë se nuk shkaktuan një shpërthim vdekjeprurës në Spitalin Al-Ahli në Rripin e Gazës. Një video tregon parkingun e spitalit ku ndodhi shpërthimi. Pamjet tregojnë se shpërthimi ka shkaktuar një zjarr të madh, por nuk ka krater. Sipas ushtrisë, sulmet izraelite zakonisht lënë gropa të mëdha në tokë. Pamjet me dron sugjerojnë gjithashtu se copëzat godasin çatitë e ndërtesave aty pranë.

Biseda e përgjuar

Nënkoloneli Jonathan Conricus, një tjetër zëdhënës i ushtrisë izraelite, i tha CNN se ushtria izraelite kishte përgjuar një bisedë të Xhihadit Islamik, në të cilën luftëtarët thuhet se kishin pranuar për një goditje me raketë që shkoi huq. Një regjistrim i bisedës do të publikohet, tha Conricus.

Një mbështetës i Xhihadit Islamik thotë se ishte hera e parë që kishte parë një raketë të binte në atë mënyrë. Kjo është arsyeja pse ai supozon se raketa i përket Xhihadit Islamik. “Eshtë e jona?” pyet një nga palestinezët. “Kështu duket!” përgjigjet tjetri. Mbetjet e raketës tregojnë për një raketë tipike vendase. “Ata qëlluan nga varrezat pas spitalit dhe shkoi huq.” Regjistrimi nuk mund të verifikohet në mënyrë të pavarur.

Prandaj, Izraeli flet për një lëshim të dështuar të raketës nga organizata militante palestineze. Videot tregojnë një raketë të lëshuar nga Rripi i Gazës duke shpërthyer në ajër dhe më pas mbetjet që bien në spital.

Si reagon Xhihadi Islamik

Xhihadi Islamik i cilësoi akuzat e bëra nga Izraeli si “gënjeshtra”. “Ne mendojmë se këto pretendime janë të rreme dhe të pabaza.” Izraeli dëshiron t’i “përdorë këto gënjeshtra për të justifikuar sulmet e tij ndaj spitaleve” dhe “të shmangë përgjegjësinë për krimet e veta”, tha Xhihadi Islamik. Sipas lëvizjes, spitali u urdhërua të evakuohej nga Izraeli nën kërcënimin e bombardimeve dhe ishte një bombë e hedhur nga një avion i ushtrisë izraelite që shkaktoi tragjedinë.

Ali Jadallah, një fotograf lufte me eksperiencë, thotë për New York Times: “Vështirë se mund ta përshkruaj atë që pashë. Unë kam qenë dëshmitar i vrasjes së familjes sime, por nuk mund ta përpunoj atë që pashë sot”.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka mohuar me vendosmëri përgjegjësinë për sulmin me raketë. “E gjithë bota duhet ta dijë: ishin terroristët barbarë në Gaza ata që sulmuan spitalin në Gaza”, tha Netanyahu të martën. Nuk ishte ushtria izraelite. “Ata që vranë brutalisht fëmijët tanë, po vrasin edhe fëmijët e tyre,” vazhdoi ai.

Jordania anulon takimin me Biden

Jordania ka anuluar një takim midis Mbretit Abdullah II dhe Presidentit të SHBA Joe Biden të planifikuar për të mërkurën. Takimi, në të cilin ishte planifikuar të merrte edhe kreu i shtetit të Egjiptit Abdel Fattah al-Sisi, do të zhvillohet vetëm nëse arrihet një marrëveshje për t’i dhënë fund luftës dhe për të ndalur “këto masakra”, tha ministri i Jashtëm Ayman al-Safadi.

Vetë Biden reagoi me shqetësim ndaj sulmit me raketa. Ai tha se ishte “i indinjuar dhe thellësisht i pikëlluar” nga shpërthimi në spital dhe humbja e tmerrshme e jetëve që shkaktoi. Menjëherë pasi incidenti u bë i njohur, ai foli me Mbretin e Jordanisë Abdullah II dhe kryeministrin e Izraelit Benjamin Netanyahu dhe udhëzoi ekipin e tij të mblidhte informacione të mëtejshme për atë që ndodhi.

Presidenti palestinez Mahmud Abbas ka shpallur tre ditë zie kombëtare. Flamujt palestinezë do të jenë në gjysmështizë.

Rusia kërkon prova nga Izraeli

Pas goditjes me raketë, Arabia Saudite dënoi ashpër “krimin e tmerrshëm”. Vendi fajësoi Izraelin për sulmin, sipas një deklarate nga Ministria e Jashtme saudite të martën në mbrëmje. Riadi dënon “sulmet e vazhdueshme të pushtimit izraelit” ndaj civilëve.

Presidenti francez Emmanuel Macron dënoi sulmin me raketa në Rripin e Gazës. “Asgjë nuk mund të justifikojë sulmin ndaj një spitali,” shkroi ai në X. “Asgjë nuk mund të justifikojë shënjestrimin e civilëve.” Duhet të sqarohen plotësisht rrethanat. Ministria e Jashtme ruse foli për një “krim të tmerrshëm” dhe kërkoi prova në formën e imazheve satelitore nga Izraeli.

Të mërkurën foli edhe kancelari gjerman Olaf Scholz (65). “Jam i tmerruar nga pamjet që po marrim nga shpërthimi në një spital në Gaza. U plagosën dhe u vranë njerëz të pafajshëm. Mendimet tona janë me familjet e viktimave. Është e rëndësishme që ky incident të sqarohet me shumë kujdes”, ka shkruar ai në X.

Protestat spontane

Protesta spontane shpërthyen në disa vende me shumicë myslimane. Milicia pro-iraniane Hezbollah, e cila është aktive në Liban, shpalli një “ditë zemërimi të paprecedentë” kundër Izraelit. Kjo është e drejtuar edhe kundër vizitës solidare të presidentit amerikan Joe Biden në Izrael të planifikuar për të mërkurën, njoftoi organizata shiite të martën vonë në mbrëmje. Biden dëshiron të “mbështesë regjimin kriminal”.

Hezbollah theksoi se fjalët e dënimit nuk mjaftonin më. Ai u bëri thirrje njerëzve në botën arabe dhe islame që të shprehin zemërimin e tyre përmes protestave.

Në Aman, demonstruesit u përpoqën të shkonin në ambasadën izraelite, siç raportoi agjencia jordaneze e lajmeve Petra të martën në mbrëmje. Qarqet jordaneze të sigurisë thuhet se hodhën poshtë raportet se ndërtesa ishte sulmuar. Demonstruesit u larguan nga zona.

Protestues të shumtë u mblodhën para konsullatës izraelite në metropolin turk të Stambollit mbrëmjen e së martës. Disa valëvitën flamuj palestinezë dhe brohoritën: “Poshtë Izraeli!”, sipas një transmetimi nga agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu. Policia ndodhej aty me një kontigjent të madh për të mbrojtur konsullatën. Izraeli urdhëroi qytetarët e tij të largoheshin nga Turqia.

Reagon Irani

Sipas dëshmitarëve okularë, qindra mbështetës të Hezbollahut dolën në rrugë në periferitë jugore të Bejrutit dhe kërkuan që Tel Avivi të bombardohej.

Në Iran, një turmë në qendër të qytetit të Teheranit brohoriste “Poshtë Izraeli”. Qeveria e shpalli të mërkurën ditë zie. Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit dënoi ashpër sulmin dhe fajësoi armikun e tij të madh, Izraelin. Në Teheran, qindra demonstrues u mblodhën para ambasadave britanike dhe franceze herët në mëngjes dhe bënë thirrje për “vdekjen e Anglisë dhe Francës”, raportoi një korrespondent i AFP. Disa mijëra njerëz u mblodhën gjithashtu në një shesh qendror në kryeqytetin iranian për të shprehur zemërimin e tyre për sulmin vdekjeprurës, raportoi një fotograf i AFP.

Të martën, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Rusia kërkuan një takim urgjent të organit më të fuqishëm të OKB-së, siç mësoi Agjencia Gjermane e Shtypit nga qarqet diplomatike. 

Blick – Bota.al
Skip to toolbar