OBSH: Spitali më i madh në Gaza arriti të rifillojë punën në disa departamente

BOTA


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka njoftuar se spitali më i madh në Rripin e Gazës, i prekur keq nga lufta mes Izraelit dhe Hamasit, ka arritur të rivendosë punën në disa departamente.

Siç deklaroi, Sekretari i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në Platformën X, ekipi i organizatës, së bashku me partnerët e saj, arritën të arrijnë në spitalin Al-Shifa në veri të Gazës dhe të dorëzojnë 9300 litra karburant dhe furnizime mjekësore, për të trajtuar.


Rreth 1000 të plagosur dhe pacientë me dializë. Ekipi i agjencisë së OKB-së pa që spitali ishte në gjendje të trajtonte përsëri pacientët falë një ekipi mjekësor prej 60 personash.

Al-Shifa ka përsëri 40 shtretër në departamentin e kirurgjisë dhe mjekësisë së përgjithshme, një departament urgjence dhe katër salla operacioni, specifikoi kreu i OBSH-së, organizata e së cilës njoftoi në mes të dhjetorit se po u ofrohet ndihmë qindra të plagosurve në terren dhe se rastet më të rënda po evakuohen në një spital tjetër, pavarësisht rrezikut.

Gjithashtu u tha se Spitali Al-Shifa ka sërish repartin gjinekologjiko-obstetrikë dhe radiologji, kapacitet të kufizuar për hemodializë dhe kapacitet minimal për analiza.

“Ne insistojmë sërish që kujdesi shëndetësor duhet të mbrohet dhe të mos jetë kurrë në shënjestër, as të militarizohet”, theksoi Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së.

Spitali Al-Shifa u gjend në qendër të bombardimeve intensive dhe më pas luftimeve tokësore në javët e para të luftës midis Izraelit dhe organizatës islamike Hamas./abcnews.al
Skip to toolbar