“PD ta harrojë qeverinë transitore”

POLITIKË


Kryeministri Edi Rama i ka kthyer përgjigje nga Malësia e Madhe opozitës së bashkuar PD-LSI për një qeveri teknike. Rama e ka bërë të qartë se zgjedhjet do të zhvillohen me 30 qershor dhe se nuk do të ketë asnjë qeveri teknike.

“Kanë vendosur që të mos hyjnë në zgjedhje, do donim që t’i kishim në garë se është më e bukur fitorja kur e mund tjetrin me gola jo në tavolinë, i bëmë të gjitha përpjekjet tona. Ka një gjë që ata kërkojnë dhe ne nuk ia plotësojmë dot. Luli do të bëhet kryeministër dhe thotë “ik ti se do vij unë”. Por unë kam marrë vota nga ju, kjo është e pamundur s’e bëjmë dot.  Ela dhe atë punë që kishe dhe tha unë ja, popull. Dhe kërkojnë njerëzit që të thyejnë murin me kokë e që të kalojë Basha. Është qesharake dhe për të ardhur keq. Shoq që shumë kush prej atyre që i shkojnë mbrapa dhe Luli dhe Monikës, këta të fundit besojnë në filxhan. Po këta të tjerët mendojnë që vërtetë do shtyhen zgjedhje dhe besojnë se në fund do të ketë një gjë që Luli do të marrë gjysmën e qeverisë. Asgjë nga këto nuk do të ndodh. A jo që do të ndodh është se pas zgjedhjeve PD duhet të rilind, por kjo është puna e tyre. Puna jonë është që të bëjmë zgjedhje”, tha Rama.


Ndërkaq partitë e koalicionit opozitar janë zotuar se nuk do të futen në zgjedhje nëse nuk do të ketë një qeveri transitore.
Skip to toolbar