Koronavirusi, francezët ulin frikën e epidemisë në Evropë

AKTUALITET


Rrjeti europian televiziv, “Euronews”, raportoi të dielën në mëngjes se “Zyrtarët francezë të shëndetësisë ulin frikën për një epidemi europiane të koronavirusit”. Sipas zyrtarëve francezë, tre personat e diagnostikuar me koronavirus, një në Bordo dhe dy në Paris, po bënin “shumë mirë” dhe se frika për një epidemi evropiane të sëmundjes vdekjeprurëse ishte e parakohshme. Ndërkohë, drejtori i Përgjithshëm Francez i Shëndetit Jerome Salomon tha se tre pacientët “ishin të sigurt”.

Ndërkohë mjeku që po trajton dy rastet në Paris tha se sëmundja shfaqej më pak serioze sesa shpërthimet e të kaluarës, raportoi AP. Doktor Jezdan Yazdanpaneh tha që të dy pacientët në Spitalin Bichat-Claude Bernard të Parisit janë një çift nga Wuhan, ku u zbulua fillimisht sëmundja virale e frymëmarrjes.


Burri 31 vjeç dhe gruaja 30-vjeçare mbërritën në Francë në 18 Janar pa simptoma, por njëri prej tyre shfaqi simptoma ditën tjetër dhe pasoi te personi tjetër, tha mjeku. Të dy po qëndrojnë në dhoma të veçanta, dhe po shkojnë mirë, fizikisht dhe psikologjikisht, tha Yazdanpaneh.

Duke filluar nga e diela, ekipet mjekësore do të jenë në aeroportet e Francës, veçanërisht aeroportin Charles de Gaulle në Paris, për të ndihmuar pasagjerët që vijnë nga qytete të ndryshme kineze me pyetje, shqetësime ose nevoja mjekësore, tha shefi i shëndetësisë Salomon.

Pothuajse dy mijë raste janë konfirmuar në Kinë, me 56 vdekje në provincën Hubei, epiqendra e shpërthimit. Diku tjetër, Australia njoftoi rastin e parë të Shtunën, një burrë kinez në të 50-at që javën e kaluar u kthye nga Kina. Kanadaja gjithashtu konfirmoi rastin e saj të parë të Shtunën. Një burrë së fundmi fluturoi nga Wuhan në Guangzhou, dhe më pas në Toronto në 23 janar. Tani ai është në gjendje të qëndrueshme në izolim dhe u shtrua në spital një ditë pas fluturimit të tij në Toronto.
Skip to toolbar