Turqi, rritet në 35 numri i të vdekurve nga tërmeti

AKTUALITET


Agjencia turke për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave njoftoi se është rritur në 35 numri i të vdekurve nga tërmeti me magnitudë 6.8 ballë me epiqendër në rajonin Sicrice në Elazig të Turqisë, raporton agjencia e lajmeve Anadolu.

Gjithashtu, 1.556 persona të tjerë janë plagosur duke marrë ndihmë mjekësore në spital. Ndërkohë, grupet e kërkim-shpëtimit vijojnë punën për gjetjen e trupave të tjerë të viktimave apo të mbijetuarëve nën rrënoja. Deri më tani, si rezultat i operacioneve të kërkim-shpëtimit janë shpëtuar 45 persona.


Në rajon kanë mbërritur 9.233 çadra prej të cilave ka përfunduar instalimi i sasisë së nevojshme. Pas analizave përcaktuse të dëmeve është konstatuar se janë shembur 76 ndërtesa, janë dëmtuar rëndë 642 dhe 425 ndërtesa kanë dëme të vogla dhe të mesme, njoftoi AFAD në deklaratën e saj.

Gjithashtu AFAD tha se në punimet në terren janë të angazhuar një personel prej 3.433 personash të ekipeve të kërkim- shpëtimit si dhe 192 të tjerë nga grupet për çështjet e ushqimeve, strehimit, energjisë, komunikmit dhe punimeve të tjera psiko-sociale.
Skip to toolbar