Portugalia i heq “vizën” holandezve. Fiton të parën Nations League

SPORT


Ka mjaftuar një super gol i Guedes, që Portugalia, kampionia e Europës në fuqi, të futet në historinë e futbollit evropian, duke fituar finalen e parë të kompeticionit më të ri të UEFA-s, Nations League. Skuadra portugeze arriti të mposhte Hollandën me rezultatin 1-0 në shtëpinë e saj, duke arritur të ngrejë trofeun e Ligës së Kombeve, një turne evropian për shtetet, që nisi vetëm dy vjet më parë.

Në pjesën e parë, skuadra vendase ka pasur disa raste të mira shënimit gjatë pjesës së parë, por Hollanda ka kontrolluar lojën duke pasur gjatë 45` minutave të para kontrollin e topit. Të dyja skuadrat janë treguar të kujdesshme gjatë pjesës së parë, teksa kanë munguar rastet korrektete për shënim. Megjithatë, Portugezët kanë pasur disa gjuajtje drejt kuadratit, por pa arritur të krijojnë rrezik potencial.


Portugal's Bruno Fernandes reacts after a missed chance

Portugalia dhe Hollanda janë dy ekipet e para finaliste të këtij kompeticioni, i cili nisi dy vjet më parë si një projekt i ri i futbollit evropian nga UEFA, që synonte të ulte nurmin e ndeshjeve miqësore, dhe rritjen e të ardhurave për ekipet pjesëmarrëse në Nations League.

Në pjesën e dytë, takimi ka marrë rrjedhë tjetër, ndonëse Hollanda ka pasur më shumë kontroll të topit, Portugalia është treguar më e saktë para portës. Ishte minuta e 60` e takimit, kur Silva niset drejt zonës dhe pason në kufijtë e saj për Guedes. Ky i fundit gjuan dhe dërgon topin në rrjetë, duke bërë që në “Estadio do Dragao” të Portos”.

Portugali-Hollande live nga Porto

Live ndeshja Portugali-Hollande, mbyllet pjesa e pare ne barazim 0-0

Gepostet von RealStory.al am Sonntag, 9. Juni 2019

Hollanda është mundur të reagojë, por pa mudur të bëjë diçka, pasi mbrojtja portugeze u rreshtua shumë mirë, madje duke dalë shpesh edhe me pesë lojtarë në prapavijë. Kjo i vështirësoi shumë gjërat për “Tulipanët”, të cilët ndoshta shpresonin më shumë.

Fitorja e Nations League, është një tjetër sukses edhe për Cristiano Ronaldon, që tashmë do të ketë dhe një tjetër trofe evropian të fituar me ekipin kombëtar të Portugalisë, duke i bërë “presion” rivalit të tij Leo Messit, lidhur me temën se kush është lojtari më i mirë në botë.

Drejtuesit “Realstory.al”, Sokol Balla sjell pamje dhe foto ekskluzive nga stadiumi ku është duke u zhvilluar ndeshja finale e Nations League. Ekipi fitues i kësaj finaleje do të arkëtojë mbi 10 milionë euro si shpërblim nga UEFA si dhe kualifikimin në Euro 2020.
Skip to toolbar