Shkon në mbi 90 numri i të vdekurve nga përmbytjet në Brazil

BOTA


Aeroporti i Porto Alegre në Brazil është mbuluar nga uji pas shirave të furishëm që kanë rënë kohët e fundit.

Situata në jug të vendit është e dëshpëruar, numri i të vdekurve ka kaluar mbi 90 me autoritetet që flasin për fatkeqësinë më të rëndë klimatike që ka goditur ndonjëherë rajonin.


Nga pamjet që gazeta Guardian ka hedhur në faqen e saj nga aeroporti i Porto Alegre, terminali qendror i përmbytur ngjan me një lagune.

Shoqata Brazilian Airlines tha se aeroporti në Porto Alegre do të qëndrojë i mbyllur të paktën deri në fund të muajit pasi lumi Guaima ka dalë nga brigjet e tij dhe ka përmbytur pistën, si dhe ndërtesat kryesore.

Nga reshjet e dendura të shiut që kanë goditur vendin latin në 24 orët e fundit, zona të mëdha të shtetit të Rio Grande do Sul janë përmbytur, duke zhvendosur më shumë se 155,000 njerëz, siç komenton botimi britanik.

Deri më tani, të paktën 361 njerëz janë plagosur dhe 131 janë zhdukur si rezultat i asaj që guvernatori i shtetit Eduardo Leyte e quajti “katastrofa më e madhe klimatike ndonjëherë” dhe shtoi:

Më shumë se 48,000 njerëz jetojnë në dhjetëra strehimore.

“Shteti po përballet me një situatë të ngjashme me luftën,” u tha Leyte gazetarëve ndërsa presidenti i vendit, Luis Inacio Lula da Silva, udhëtoi në zonën e prekur për të mbikëqyrur përpjekjet e shpëtimit.

“Kjo është një nga ato ngjarje që do të hyjnë në histori,” shtoi guvernatori i shtetit Leyte, i cili ka shpallur gjendje të jashtëzakonshme në 397 nga 497 qytetet dhe qytetet e shtetit të tij.

“Porto Alegre (kryeqyteti i shtetit brazilian të Rio Grande do Sul) është shkatërruar, duke lënë pothuajse të gjithë qytetin pa ujë, energji elektrike dhe ushqim”, raportoi dje gazeta O Globo, duke përshkruar “një situatë dëshpërimi të paprecedentë në të përmbyturit”. qytet me 1.4 milionë banorë.
Skip to toolbar