Sulmi në Lion, Macron: Jam pranë të lënduarëve nga shpërthimi

BOTA


Një bombë ka shpërthyer në qendër të Lionit, duke plagosur të paktën 13 persona, mes tyre dhe një vajzë të vogël, raportojnë mediat ndërkombëtare.

Fatmirësisht nga sulmi nuk raportohen jetë njerëzish të humbura, megjithëse shpërthimi ka qenë i fortë dhe të plagosurit kanë marrë plagë të rënda.


Presidenti i Francës Emmanuel Macron ka reaguar për sulmin, duke shkruar një status në Twitter, ku shprehet se i gjendet pranë familjeve të personave të plagosur nga sulmi i sotëm.

“Sot mendoj vetëm për të plagosurit nga shpërthimi në Lion, familjet e prekura nga dhuna që ka rënë mbi të dashurit e tyre në rrugë dhe gjithë Lionin. Jemi në mbështetjen tuaj”, ka shkruar shkurtimisht Macron.

Sakaq, ministria e brendshme franceze ka urdhëruar rritjen e vigjilencës nga ana e prefekturave, për të marrë masa sigurie në ambientet publike, vendet ku organizohen evente sportive dhe kulturore.
Skip to toolbar