“Super e marta” e Presidencialeve në SHBA, votohet në 15 shtete

BOTA


Nesër është dita më e rëndësishme deri më tani në fushatën presidenciale të 2024-ës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Amerikanët në 15 shtete do të votojnë në zgjedhjet paraprake për të zgjedhur kandidatët presidencialë republikanë dhe demokratë.

E njohur edhe si ‘Super e Marta’, është një ditë vendimtare në zgjedhjet paraprake, pasi zgjidhet kandidati demokrat dhe republikan.


Me përjashtim të zgjedhjeve të brendshme partiake të mbajtura të dielën në Uashington, kryeqyteti i SHBA-ve, në të cilat fitoi Nikki Haley, ish-presidenti Donald Trump ka fituar të gjitha garat e tjera që janë mbajtur deri më tani.

Nesër pritet të jetë shansi i fundit i Haley për të qëndruar në garë.

Për demokratët, zgjedhjet e brendshme partiake nuk paraqesin asnjë surprizë, pasi presidenti në largim Joe Biden do të jetë padyshim sërish kandidati i partisë në zgjedhjet presidenciale.

Dhjetëra miliona amerikanë pritet të zgjedhin kandidatin e tyre, nga Maine në verilindje të Shteteve të Bashkuara, në Kaliforni në skajin tjetër të vendit, përmes Teksasit dhe në Samoa.

Alabama, Arkansas, Kolorado, Masaçusets, Minesota, Karolina e Veriut, Oklahoma, Tenesi, Utah, Vermont dhe Virginia votojnë gjithashtu nesër.

Votimi në kaq shumë shtete të SHBA-së në të njëjtën kohë është një mundësi për kandidatët që të dëshmojnë se mundose nuk munden të mobilizojnë votues të profileve të ndryshme.

Biden nuk ka një kundërshtar serioz në zgjedhjet e brendshme partiake, gjë që është e zakonshme për presidentin në largim që kërkon një mandat të dytë.

Më i pazakontë është fakti se Trump, si një ish-president që kërkon të kthehet në Shtëpinë e Bardhë, ka fituar të gjitha sondazhet partiake përveç njërit deri më tani.

Nesër do të zgjidhen 874 zgjedhës nga gjithsej 2429 që do të zgjedhin kandidatin e Partisë Republikane për zgjedhjet presidenciale të nëntorit në kuvendin e partisë në korrik.

Fushata e Trump vlerëson se të martën Super do të mbledhë 773 zgjedhës dhe dy javë më vonë ai do të jetë matematikisht i pamundur të mposhtet. Ish-ambasadorja e SHBA-së në OKB është zotuar më parë se do të qëndrojë në garë për nominimin të paktën deri të martën.

Sipas ekspertëve, arsyeja kryesore që ajo nuk është tërhequr ende është se ajo shpreson se Trump nuk do të jetë në gjendje të kandidojë në nëntor për shkak të problemeve të shumta ligjore dhe problemeve të mundshme shëndetësore.
Skip to toolbar