25 vjet pa Aryton Sennën, Hamilton: Do të mbetesh në përjetësi!

Dje ishte 25 vjetori i aksidentit tragjik, që i mori jetën tre herë kampionit të botës në Formula 1, Aryton Senna. Ky i fundit u përplas më 1 maj 1994 në pistën e Imola në Brazil, duke humbur jetën.

Ndonëse ndihma mjekësore iu dha në kohë, Senna humbi jetën në vend, duke krijuar dhimbje të madhe në të gjithë botën, teksa më shumë se kushdo këtë dhimbje e kanë ndjerë brazilianët.

Ende tani nuk është zbuluar arsyeja e aksidentit të tmerrshëm në Imola. Ndoshta timoni pësoi difekt, ndoshta gomat ishin tepër të ftohta pas një periudhe ku në pistë ishte Safety-Car, këto janë dy teoritë më të përhapura. Senna kishte regjistruar 41 fitore dhe 3 tituj kampionë në Formula 1.

Bota e Formula 1 dhe motorëve e ka kujtuar me nderime ndarjen nga jeta të Aryton Sennës, mes të cilëve ka qenë dhe Lewis Hamilton, kampioni i botës në fuqi me Mercedes.

“Më kujtohet kur rrija ulur pranë babait tim dhe shihja TV në moshën 4-5 vjeç. Aryton, mënyra se si ti garoje më ka mahnitur që në fillim dhe më ka tërhequr më shumë me këtë sport. Ju ishit një garues i vërtet, një mjeshtër, një hero. Ju do të jetoni në përjetësi”, ka shkruar Hamilton në Twitter.

Hamilton i pathyeshëm, triumfon dhe në Kinë

Lewis Hamilton ka triumfuar mëngjesin e sotëm në garën e Çmimit të Madh të Kinës në Formula 1, garë e zhvilluar në Shanghai. Suksesi i dytë sezonal për pilotin britanik të Mercedes (i gjashti në Kinë në karrierën e tij), që merr edhe kreun e renditjes botërore pas 3 garave të para.

Ashtu sikurse pritej, makina Mercedes e dominoi garën aziatiake, nr.1000 në historinë e Formula 1, ndaj ky triumf i Hamilton është i veçantë, në një garë jubilare. Britaniku mori kreun e renditjes që pas startit të garës, ku parakaloi Valtteri Bottas dhe e ruajti atë deri në fund.

Pikërisht shoku i tij i skuadrës, piloti finlandez i Mercedes, u rendit i dyti, fitorja e tretë e dyfishtë e makinës gjermane këtë Botëror të Formula 1. Në vendin e tretë u klasifikua Sebastian Vettel me Ferrari, ndërsa shoku i tij i skuadrës, Charles Leclerc, e mbylli garën i pesti.

Mes dy pilotëve te Ferrarit u rendit makina Red Bull e Max Verstappen, ndërsa i gjashti doli Pierre Gasly (Red Bull). Ky i fundit mori një pikë shtesë, pasi realizoi xhiron më të shpejtë të garës.

Për sa i përket garës, ajo nuk pati shumë surpriza, pasi parakalimet në krye ishin me pikatore dhe pilotët në përgjithësi ruajtën pozicionet e tyre.

Pas këtij triumfi, Hamilton ngjitet në krye të renditjes me 68 pikë, 6 më shumë se Bottas. Në tri garat e zhvilluara deri më tani, dy pilotët e Mercedes kanë siguruar gjithnjë dy vendet e para, duke konfirmuar dominimin e makinës gjermane. Gara e radhës së Botërorit më 28 prill, në Azerbajxhan.

Skip to toolbar