25 vjet pa Aryton Sennën, Hamilton: Do të mbetesh në përjetësi!

Më të fundit


Dje ishte 25 vjetori i aksidentit tragjik, që i mori jetën tre herë kampionit të botës në Formula 1, Aryton Senna. Ky i fundit u përplas më 1 maj 1994 në pistën e Imola në Brazil, duke humbur jetën.

Ndonëse ndihma mjekësore iu dha në kohë, Senna humbi jetën në vend, duke krijuar dhimbje të madhe në të gjithë botën, teksa më shumë se kushdo këtë dhimbje e kanë ndjerë brazilianët.


Ende tani nuk është zbuluar arsyeja e aksidentit të tmerrshëm në Imola. Ndoshta timoni pësoi difekt, ndoshta gomat ishin tepër të ftohta pas një periudhe ku në pistë ishte Safety-Car, këto janë dy teoritë më të përhapura. Senna kishte regjistruar 41 fitore dhe 3 tituj kampionë në Formula 1.

Bota e Formula 1 dhe motorëve e ka kujtuar me nderime ndarjen nga jeta të Aryton Sennës, mes të cilëve ka qenë dhe Lewis Hamilton, kampioni i botës në fuqi me Mercedes.

“Më kujtohet kur rrija ulur pranë babait tim dhe shihja TV në moshën 4-5 vjeç. Aryton, mënyra se si ti garoje më ka mahnitur që në fillim dhe më ka tërhequr më shumë me këtë sport. Ju ishit një garues i vërtet, një mjeshtër, një hero. Ju do të jetoni në përjetësi”, ka shkruar Hamilton në Twitter.
Skip to toolbar