Vranë gazetaren Investigative, dy adoleshentë në pranga

Gazetarja 29 vjeçare, Lyra McKee nga Irlanda e Veriut, u vra nga një plumb qorr të enjten në mbrëmje, teksa ishte duke raportuar për trazirat e dhunshme në qytetin Londonderry.

Ndërkaq, policia Irlandës së veriut ka vënë në pranga dy adoleshentë për vrasjen e saj. Kështu janë arrestuar dy të rinj, 18 dhe 19 vjeç të cilët tashmë akuzohen për terrorizëm.

Lyra McKee u godit nga një plumb qorr  nga arma e njërit prej të arrestuarve.

Puna e saj përfshinte investigime mbi pasojat e dhunës në Irlandën e Veriut.

Skip to toolbar