“Shes kokainë se anglezët e duan”, shqiptari habit gjykatësit

Një shqiptar i arrestuar në Londër për trafikim të lëndëve narkotike, i ka habitur të pranishmit në gjykatë me deklaratat e tij. Në mbrojtje të vetës, 21-vjeçari shqiptar, Rexhino Tokska, tha se “Shes kokainë sepse anglezët e duan kokainën. E shes edhe për të shlyer borxhin prej 8 mijë paundësh që kam paguar për të hyrë në Britaninë e Madhe.”

21-vjeçar shqiptar lëvizte me një ‘Benz’ luksoz dhe dokumente të falsifikuara italiane. Ai u kap me 17 doza kokaine dhe 450 paund para chash, ndërsa u dënua nga gjykata me 30 muaj heqje lirie.

Shqiptari kishte hyrë në territorin britanik ilegalisht me kamion, në dhjetor të 2018-ës, dhe në Swavesey, Cambridgeshire, përdorte një patentë me identiteti italian.

Rama ironizon protestat: Janë si koncerte, mund të bëhen pjesë e paketave turistike

Kryeministri Rama ka ironizuar protestat e opozitës duke i cilësuara ato si koncerte dhe pjesë të paketave turistike, ku të huajt mund të prenotojnë dhe të vijnë t’i shohin nga larg. ” Kur e shikoni Shqipërinë sot mund të mendoni se Shqipëria nuk është vendi i duhur për të investuar. Ajo që po ndodh nuk është një revolucion, por një protestë politike. Madje protestat mund të jenë pjesë e paketave turistike. Sepse ndodhin si të ishin koncerte, të shtunave në orën 8:00. Kështu që nëse doni, prenotoni dhe mund ta shikoni. Nuk është i gjithë vendi në flakë, ata vijnë aty, hedhin molotovët e tyre, por nëse qëndroni në distancë, mund ta shijoni dhe këtë nuk e gjeni në Europë në këtë moment.”

Këto komente Rama i bëri nga Londra gjatë një forumi mbi Ballkanin Perëndimor, organizuar nga prestigjiozja Financial Times me temë: “Mundësia e investimit në një rajon me rritje të shpejtë”.

Rama tha se Shqipëria është një prej vendeve më pro europiane, pasi nuk ka asnjë parti që është kundër Europës, madje shoti se “ne kemi myslimanë dhe të krishterë, por myslimanët tanë ja pa dyshim më europianë se sa votuesit e partisë së Marine le Pen.”

Shpërthimi i kontrolluar i bombës shkatërron një lagje e tërë

Forcat ushtarake britanike kanë bërë një shpërthim të kontrolluar të një bombe të Luftës së Dytë Botërore, por që në fakt la të tmerruar banorët e një lagje të tërë në Londër.

Edhe pse u morën masa duke u evakuuan 1500 banorë dhe u vendos perimetri i sigurisë, sërish shpërthimi dhe forca e tij u dëgjuan mbi 12 km larg duke shkatërruar të gjitha dritaret dhe makinat që ndodheshin rreth zonës.

Në shumë raste bomba të tilla merren dhe hidhen në një vend të largët, por në rastin e bombës së gjetur në një ndërtesë në Kingston, në jug-perëndim të Londrës nuk u veprua në këtë mënyrë.

Banorët e tmerruar thanë se ndjenin muret e shtëpive të tyre të dridheshin, ndërsa e përshkruan skenën si ‘apokaliptike’. Nëse një shpërthimi i tillë ndodhi gjatë një mënyrë të kontrolluar nga forcat ushtarake, çfarë pritej të ndodhte nëse shpërthimi i tij do të ishte i pakontrolluar.

Lajm i fundit: Themeluesi i Wikileaks arrestohet nga Policia Londrës

Themeluesi i “Wikileaks” Julian Assange është arrestuar nga Policia e Londër, 7 vite pas qëndrimin në godinën e Ambasadës së Ekudaroit në Londër. Prej 7 vitesh, Assange ishte në pritje të miratimit të kërkesës për azil nga autoritetet ekuadoriane, por nuk arriti dot ta përfitonte atë.


Pak ditë më parë mediat britanike njoftuan se dy qeveritë, ajo Britanike dhe Ekuadoriane kanë arritur një marrëveshje për arrestimin e Assange.

Këtë enjte, policia metropolitane e Londrës ka konfirmuar arrestimin e Assange dhe se ai do të paraqitet përpara gjykatës “sa më shpejt të jetë e mundur”.

Arrestohet në Londër themeluesi i Wikileaks, Julian Assange

Bashkëthemeluesi i Wikileaks Julian Assange është arrestuar në ambasadën e Ekuadorit në Londër.

BBC shkruan se Assange mori statusin e refugjatit 7 vjet më parë për të shmangur ekstradimin drejt Suedisë pas akuzave për ngacmim seksual, akuza të cilat janë rrëzuar prej kohësh.

Policia metropolitane ka bërë të ditur se Assange është shoqëruar në një stacion qendror të policisë në Londër ku do të qëndrojë deri sa të paraqitet para Gjykatës së Magjistraturës së Ëestminsterit, sa më shpejt të jetë e mundur.

Skip to toolbar