Lajm i fundit: Themeluesi i Wikileaks arrestohet nga Policia Londrës

Më të fundit


Themeluesi i “Wikileaks” Julian Assange është arrestuar nga Policia e Londër, 7 vite pas qëndrimin në godinën e Ambasadës së Ekudaroit në Londër. Prej 7 vitesh, Assange ishte në pritje të miratimit të kërkesës për azil nga autoritetet ekuadoriane, por nuk arriti dot ta përfitonte atë.


Pak ditë më parë mediat britanike njoftuan se dy qeveritë, ajo Britanike dhe Ekuadoriane kanë arritur një marrëveshje për arrestimin e Assange.


Këtë enjte, policia metropolitane e Londrës ka konfirmuar arrestimin e Assange dhe se ai do të paraqitet përpara gjykatës “sa më shpejt të jetë e mundur”.
Skip to toolbar