Spalletti i thotë “po” Milanit

Kriza e rezultateve te Milani, sakrifikon trajnerin. “Sky Sport” në Itali raporton se ish-trajneri i Interit, Lucioano Spalleti, i tha “po” Milanit, ndërsa palët janë duket diskutuar për detajet financiare. Megjithatë, Spalletti, duhet së pari të mbyll kontratën me Interin, ekip nga i cili u shkarkua nga detyra pak kohë më parë.

Kështu do të zyrtarizohet lamtumira e Gianpaolos, që në krey të stolit të kuqezinjve, nuk arriti të merrte më shumë se 9 pikë në shtatë javë kampionat. Klubi Kuq e Zi, mandatoi Aldo Rrossin për negociatat me Luciano Spallettin. Sipas “Sky Sport”, trajneri toskan është gati të stërvitë kuqezinjtë.

Ish-trajneri i Romës, është në kontratë me Interin deri në vitin 2021, një problem që pritet të zgjidhet shpejt, pasi Interi do të ishte pala e parë e interesuar për të mbyllur kontratën, duke shmangur pagesën për Spallettin. Ndërkohë, trajneri Gianpaolo është në pritje të vendimit të klubit për të ardhmen. Milani pritet të zyrtarizojë shkarkimin sapo të ketë arritur marrëveshjen me trajnerin e ri.

Rakitiç tek Inter, por Barelona kërkon 50 milionë euro!

Inter ka plane serioze për sezonin e ardhshëm. Ndonëse ende nuk është siguruar pjesëmarrja në Champions League për sezonin tjetër, klubi Zikaltër është vënë në lëvizje duke vendosur piketat për merkaton e e verës.

Edhe pse e ardhmja e Spallettit është ende në dyshim, teksa Konte ka dalë në skenë, Morata kërkon të sigurojë blerjet e para.

Veç mbrojtësit të krahut të djathtë, ku në listë është dhe Elseid Hysaj, Inter kërkon përforcime dhe në sulm. Sipas “Mundo Deportivo”, Inter ka shfaqur inter për Ivan Rakitiç te Barcelona, teksa rapotohet madje që për kroatin ka pasur bisedime konkrete.

Sulmuesi kroat nuk ka pasur një sezon të mirë te katalanasit, ndaj ai është ndër të parët që pritet të largohet nga “Camp Nou”. Inter është gati të paguajë për të, por katalanasit kanë kërkuar 50 milionë euro. Interi po përpiqen ta ulin këtë shifër.

Palët nuk kanë lëvizur ende nga pozicionet fillestare, por për këtë ka optimizëm. Topi është në fushën e Interit, që duhet të propozojë ofertën e duhur ekonomike për nënkampionin e botës.

Inter hap fals në luftën për Champions-in, Udinese pikë mbijetese (video)

Nuk ka shkuar më shumë se barazimi 0-0 Inter ndaj Udineses, duke humbur një mundësi të shkëlqyer për të siguruar vendin e tretë në renditjen e Serisë A, e për rrjedhojë Championsin sezonin e ardhshëm.

Një lojë përgjithësisht e kontrolluar nga Inter, me të besuarit e Spallettit që kanë shfaqur dëshirë, por para portës kanë gabuar disa raste.

Duke parë rëndësinë e pikës, që vlen shumë në luftën për mbijetesë, Udinese është mbrojtur mirë duke mbyllur çdo rrezik nga kundërshtari.

Nga krahu tjetër Spalletti hedhë në fushë Icardin në fraksionin e dytë të lojës, teksa rastet shtohen por sërish ‘zikaltërit’ përballen me rezistencën e Udines.

E ardhmja tek Inter, Spalletti: Do të rrija dhe 100 vite këtu!

Luciano Spalletti ka folur për mirkofonët e “Sky Sport”, pas barazimit të Interit me Juventusin mbrëmjen e së shtunës në “San Siro”. Trajneri i ekipit “zikaltër” ka analizuar ndeshjen, duke u shprehur se skuadra e tij luajti mirë dhe jo duke u mbrojtur.

“Një ndeshje e bukur të cilën të dyja skuadrat tentuan ta fitojnë. Në pjesën e parë provuam të administrojmë më shumë topin por pa mundur dot të dyfishojmë. Pastaj nuk kemi karakteristikat e një skuadre që mbron. Shumë futbollistë nuk kanë cilësitë e lojës mbrojtëse, ndërsa ata u treguan të aftë për të gjetur hapësirat dhe për të shënuar”, komentoi Spalletti.

I pyetur nga gazetarët rreth të ardhmes së tij, Spalleti është shprehur se për këtë vendos klubi, ndërsa ai vet do të donte të qëndronte përjetësisht tek Inter.

“Nuk është një problem, vendos klubi. Unë do të qëndroja edhe për 100 vjet te Inter, sepse është një klub i bukur. Keni parë se çfarë emocioni dhuron ky publik. Inter bën mirë të zgjedhë më të mirën për veten”.

“Nëse kjo nënkupton anullimin e punës time, nuk vlen asgjë. Inter duhet të ketë personazhe që të dinë të vendosin, dhe mbi të gjitha nevojitet të mbrohet Inter”, deklaroi ndër të tjera trajneri i Inter, Luciano Spalletti.

Skip to toolbar