Masat e policisë për zgjedhjet, Dervishaj: Tubimet gjatë heshtjes zgjedhore janë të paligjshme

Policia e Shtetit ka dalë në një deklaratë për mediat në lidhje me masat e marra për mbarëvajtjen e procesit zgjedhor më 30 qershor. Drejtori i Policisë së Rendit Publik, Albert Dervishaj gjatë deklaratës së tij foli edhe për tubimet e kërkuara nga bashkitë që drejtohen nga opozita për tubime pa orar dhe pa vend përcaktimi nga periudha 27 qershor deri me 2 korrik. Dervishaj tha se këto tubime nëse bëhen gjatë periudhës së heshtjes zgjedhore do të cilësohen të kundërligjshme dhe të dënueshme nga ligji penal, që parashikon masën nga 1-5 vite burg.

“Theksoj se gjatë ditëve të fundit nga subjekte politike janë dërguar njoftime në disa struktura vendore të policisë, nëpërmjet të cilave kërkohet organizimi dhe zhvillimi i tubimeve apo protestave në territorin e disa njësive të qeverisjes vendore, pa ndërprerje nga data 27.6.2019 deri në datën 02.07.2019, si dhe pranë KZAZ- ve e Qendrave të Votimit në territorin e disa bashkive. Kujtoj së në pikën 2 të nenit 77 të Kodit Zgjedhor përcaktohet se: “Dita përpara datës së zgjedhjeve dhe data e zgjedhjeve, deri në orën e mbylljes së votimit formojnë periudhën e heshtjes zgjedhore. Në periudhën e heshtjes zgjedhore nuk lejohet asnjë lloj fushate zgjedhore nëpërmjet organeve të medias, zhvillimi i mitingjeve ose veprimtarive të tjera zgjedhore…”.  Sa më sipër sqaroj së çdo organizim dhe zhvillim i tubimeve dhe protestave në datat 29 dhe 30 Qershor 2019, data që korrespondojnë me periudhën e “heshtjes zgjedhore”, janë të kundërligjshme dhe të dënueshme nga ligji penal. Sipas dispozitave të këtij Kodi, këto vepra penale kanë si masë dënimi atë me burgim nga një deri në pesë vjet.” – tha Dervishaj,

Drejtori i Policisë së Rendit Publik tha më tej se janë marrë të gjitha masat në mënyrë që ditën e diel, më 30 qershor të ketë një votim sa më të qetë dhe të rregullt duke siguruar rendi publik. Dervishaj deklaroi se Policia e Shtetit ka që në shkurt të 2019 që detajon këtë plan masazh për të garantuar suksesin e çdo aktiviteti elektoral, të garantojë ruajtjen e qendrave të votimit, shoqërimin e materialeve zgjedhore dhe sigurimin e vendeve të numërimit të votave, gjatë këtij procesi.

“Për sigurimin e rendit janë trajnuar 7.779 punonjës të Policisë që do të angazhohen me detyra të ndryshme gjatë zgjedhjeve. 5.876 punonjës të policisë që do të angazhohen me shërbim për ruajtjen e objekteve zgjedhore në të gjithë Shqipërinë. Ndërsa 281 automjete civile, që do të përdoren në funksion të përmbushjes së detyrimeve të Policisë së Shtetit, për garantimin e rendit dhe sigurisë. Për sigurimin e 5.417 Qendrave të Votimit, 90 KZAZ dhe 90 VNV, janë bërë përllogaritjet të punonjësve të Policisë.” – tha Dervishaj

Dervishaj foli edhe për personat e përfshirë në lidhje me sulmet ndaj KZAZ, të cilët do të hetohen për veprat penale që lidhen me procesin zgjedhor. “Në këto ngjarje janë përfshirë 250 autorë, nga të cilët 59 janë arrestuar 138 ndiqen në gjendje të lirë dhe 53 persona janë shpallur në kërkim.”

 Dervishaj tha gjithashtu se  nga momenti i hapjes së qendrave të votimit në orën 07:00 deri në momentin e mbylljes së tyre në orën 19:00, ndalohet qëndrimi, grumbullimi apo çdo veprimtari tjetër e personave në objektet ku janë vendosur qendrat e votimit.

Opozita protestë marshim deri në mesnatë, policia i jep dy orë leje

Opozita zhvillon të dielën pasdite protestën e saj të shtatë kombëtare. Protesta do të nis në orën 19:00 ndërsa mediat televizive raportojnë se PD ka kërkuar leje në policë për zhvillimin e saj deri në mesnatë.

PD ka kërkuar të zhvillojë një protestë marshim, por duket se policia e ka refuzuar këtë kërkesë duke u dhënë leje 2 orë dhe vetëm para godinës së Kryeministrisë tek bulevardi “Dëshmoret e Kombit”.

Protestat marshim të mëparshme të opozitës kanë qetë paqësore dhe janë shoqëruar me ndalimin e protestuesve përpara disa institucioneve që opozita i cilëson si të kapura nga krimi. Megjithatë nuk dihet se si do të marrë protesta e sotme, e cila sipas policisë ka leje të zhvillohet nga ora 19:00 deri në orën 21:00.

Edhe në këtë protestë pritet që efektivët blu të jenë në gadishmëri të lartë me një numër që varion nga 1300-1700 policë.

Policia do të nis bllokimi i qarkullimit në Bulevardin kryesor në orën 17:30 dhe prej orës 18:30 do të nis bllokimi edhe me akset që lidhin Bulevardin me unazën.

Kangjellat metalike, autoblindat e shpërndarjes së turmave me presion uji, ambulanca dhe zjarrfikësja do të jenë të pranishme si në çdo protestë tjetër.

Zyra e Ramës nën rrethim, por “protesta do jetë paqësore”

Opozita do të mbajë protestën kombëtare të radhës më 25 maj në orën 19:00, ndërsa Kryeministria ka nisur përgatitjet për rrethimin e perimetrit të sigurisë dy ditë para. Policia e Shtetit ka marrë masa paraprake për sigurimin e institucioneve, që herën e fundit u dhunuan me bomba molotov, tymuese dhe bojëra nga protestuesit.

Por këto masa mund të rezultojnë të panevojshme. Të paktën këtë radhë. Një burim i lartë demokrat i konfirmoi me siguri Realstory.al se protesta e të shtunës do të jetë paqësore. Mund të jetë efekti ndërkombëtar, mund të jetë një sinjal që përtej retorikës së ashpër, edhe Basha është dëshpërimisht në kërkim të një pikënisje dialogu. Por kjo së paku pritet të prodhojë një të shtunë pa incidente, ose së paku “molotov free” në rrugët e kryeqytetit.

Gardhet metalike janë vendosur në të gjithë perimetrin e Kryeministrisë, shtyllat ku ndodhen të vendosura kamerat e sigurisë do të lyhen me graso, ndërsa dera e Kryeministrisë do të mbrohet me një fletë metalike për të shmangur flakët si herën e kaluar. Policia njofton se ashtu si në protestat e kaluara rreth 1500 efektivë do të jenë në krye të detyrës.

Por gjithsesi burimi i lartë nga Kryesia e PD i tha faqes sonë, se nëse protesta e të shtunës do jetë paqësore, krejt ndryshe pritet të jetë ajo e radhës në qershor. Me gjasë fushata do ketë filluar dhe me PD e aleatët jashtë zgjedhjeve, protesta e qershorit, data e së cilës nuk është përcaktuar akoma, pritet të jetë e ashpër dhe agresive. Megjithëse nuk konfirmohet një datë e mundshme është 29 qershori.

Protesta e opozitës të shtunën

PD, e cila nuk merr pjesë ligjerisht në fushatë, nuk do mund të ndalohej të organizonte një miting edhe në ditën e heshtjes zgjedhore. Një protestë e fortë dhe agresive një ditë para zgjedhjeve, do ishte sinjali më i fortë që demokratët do të tentojnë të prishin procesin e një ditë më pas. Një skenar i panjohur, i frikshëm dhe i padëshirueshëm, sidomos nga ndërkombëtarët.

Gjatë një takimi ditën e enjte me qytetarët e Vlorës, kryedemokrati Basha përsëriti edhe një herë se zgjedhje të lira nuk mund të ketë pa një qeveri tranzitore dhe nuk do të ketë dialog politik pa largimin e Ramës.

“Edi Rama, për hir të pushtetit të tij po kërkon të asgjësojë demokracinë me atë që ka planifikuar më 30 qershor. Ne jemi këtu të vendosur dhe me një mesazh: nuk do të lejojmë më zgjedhje me krimin, nuk do të ketë më zgjedhje me hajdutët, vetëm zgjedhje të lira e të ndershme, pa Edi Ramën kryeministër, me qeveri tranzitore, e cila do të garantojë që në zgjedhjet parlamentare të parakohshme.” – ka thënë Basha

Protesta e opozitës, Tirana blindohet nga policia

Opozita e bashkuar do të zhvilloj sot protestën e saj kombëtare në orën 18:30 siç ka paralajmëruar më herët. Policia e Shtetit ka marrë masa për mbarëvajtjen e saj dhe sigurimin e rendit publik duke vendosur kamera në rrugët kryesore si dhe forcat RENEA dhe efektivët e gardës do të monitorojnë protestuesit nga godinat e larta. Mbi 1500 forca policie do të janë të aktivizuara gjatë pasdites së sotme, ndërsa Kryeministria dhe Parlamenti janë rrethuar me gardh metalik. Në gatishmëri do të qëndrojnë edhe ambulancat dhe forcat zjarrfikëse për çdo të papritur.

Opozita ka kërkuar leje deri në mesnatë për zhvillimin e protestës, ndërsa policia e Tiranës ka dhënë leje deri në orën 20:30.

Skip to toolbar