“Reja s`më jep llogari”, Uzuni flet për rikthimin

Futbollisti i kombëtares, Myrto Uzuni foli të hënën në konferencë për shtyp nga grumbullimi me ekipin përfaqësues. Sulmuesi beratas, që rikthehet në listën e trajnerit Edy Reja, u shpreh i lumtur për ftesën. “Është tjerët klubi është tjetër Kombëtarja. Ke ndjenja dhe ndien më shumë besim. Ndihesh krenar që të përfaqësosh këto ngjyra. Mezi e prisja ftesën e radhës. Isha duke punuar fortë dhe prisja ftesën e radhës. Ndihem mirë pasi me Lokomotivën jam aktivizuar çdo ndeshje nga 90 minuta, kam asistuar kam shënuar. Besoj se jam në formë të mirë. Unë dua të luaj tek të 2 sfidat, por duhet t’i tregoj trajnerit që jam i gatshëm”, tha Uzuni.

Megjithatë, futbollisti nuk e kishte pritur mirë faktin që u la jashtë në ndeshjet e tetorit. “Nuk jam ndjerë mirë kur nuk u grumbullova, por jam shumë i lumtur që u riktheva. Isha dhe duke lozur. Trajneri e pa që unë po bëja mirë. Trajneri nuk mund t’i japë llogari lojtarit që pse nuk po e thërret”, tha Uzuni. Sulmuesi, që aktivizohet te Lokomotiva Zagreb, nuk trembet nga konkurrenca në skuadër, pasi sipas tij i bën lojtarët të japin maksimumin. “Konkurrenca bën mirë për çdo ekip dhe lojtarët japin maksimumin për ekipin. Rëndësi ka që të dalim të gjithë të gëzuar me pikë maksimale”.

Ndërkohë, duke folur për ndeshjen ndaj Andorrës, Uzuni u shpreh: “Mendoj që asnjë ndeshje nuk duhet nënvlerësuar.  Jemi profesionist dhe duhet të hymë në fushë të bindur për fitore, pavarësisht se çfarë sjellë loja”. Fakti që kuqezinjtë do të luajnë në stadiumin e ri kombëtar, për Myrto Uzunin do të jetë një shtysë më shumë për të bërë mirë. “Do të luajmë në shtëpinë tonë të re dhe tifozeria do të jetë e gatshme për të na përkrahur. Besoj se ata do na shtyjnë të japim akoma me shumë”, përfundoi lojtari.

Uzuni, Grezda e Balaj, me gola vendimtarë

Myrto Uzuni gjeti të mërkurën pasdite rrjetën, duke ndihmuar skuadrën e tij të kualifikohet në turin tjetër të Kupës së Kroacisë. Sulmuesi nga Berati, u aktivizua titullar me Lokomotivën e Zagrebit në Kroaci, duke shënuar golin e dytë të takimit në minutën e 76-të të sfidës, ndërsa Lokomotiva fitoi me rezultatin final 3-0 ndaj Vinogradar, duke kaluar më tej në Kupë.

Ndërkohë, në takimin e të mërkurës me Lokomotivën, ishin në fushën e lojës plot katër futbollistë shqiptarë, tre nga Shqipëria dhe një nga Kosova. Titullar, së bashku me Uzunin e nisën dhe Jon Mersinaj në mbrotje, Indrit Tuci dhe kosovari Lirim Kastrati në Sulm. Për Myrto Uzunin ky ishte goli i tretë për këtë sezon, ndërsa dy golat e tjerë i ka shënuar në kampionat.

Në formë të mirë janë dhe dy sulmuesit e tjerë të kombëtares. Eros Grezda shënoi një ditë më parë dy golat e kualifikimit të të rinjve të Rangers në Skoci në turin tjetër të Challange Cup, duke konfirmuar se është duke u rikthyer në formë të mirë.

Edhe sulmuesi tjetër i kombëtares, Bekim Balaj gjeti rrjetën më Strum Graz. duke ndihmuar skuadrën e tij të kalojë në turin tjetër të Kupës së Austrisë. Ky është lajm i mirë për trajnerin e ekipit kombëtar Edy Reja, për dy ndeshjet e fundit kualifikuese të Euro 2020.

Ismajli e Uzuni përzgjidhen në formacionin e vitit në Kroaci

Media sportive “24sata.hr” në Kroaci ka përzgjedhur 11-të lojtarët më të mirë të sezonit në Kroaci. Dy prej lojtarëve, në 11-shen e përzgjedhur nga media kroate, janë pikërisht dy futbollistët e kombëtares shqiptare të futbollit, Ardian Ismajli dhe Myrto Uzuni. Ismajli është aktivizuar këtë sezon me ekipin e parë të Hajduk Splitit, duke bërë ndeshje të shkëlqyera me klubin, që tashmë siguroi pjesëmarrjen në Europa League sezonin e ardhshëm.

“Ardian Ismajli është në Kroaci që nga viti 2016, por vetëm këtë sezon ka shkëlqyer. Ai është fizikisht i patëmetë, ka formën më të mirë në ligë, është i pakalueshëm në duel, nuk e ka të vështirë në lojën një për një. Ismajli ka luajtur 20 ndeshje me Hajdukun këtë sezon, duke marrë 9 kartonë të verdhë”.

“Kjo është e vetmja e metë që ka. Ai pritet të ketë një rritje të vlerës së kartonit të tij, teksa për Ismajlin gjatë merkatos së dimrit pati një interesim nga Atalanta, por në verë mund të ketë shumë klube të interesuara”, shkruan gazeta kroate për qendërmbrojtësin e kombëtares shqiptare.  

Për Myrto Uzunin, mesfushorin trekuartist që kaloi verën e kaluar nga Laçi te Lokomotiva e Zagrebit, “24sata.hr”, shkruan se ai tregoi se ishte një goditje në merkato. “Për sulmuesin, Lokomotiva ka paguar rreth 350 mijë euro. Ai erdhi nga kampionati shqiptar, Laçi, dhe Besnik Prenga doli garant për të”.

“Ai provoi se ishte një goditje në merkato, duke funksionuar në mënyrë ideale me Dejan Radonjiqin. Ndeshjet fantastike me Lokomotivën, bën që Uzunit t`i vinte ftesa nga kombëtarja e Shqipërisë, ekip me të cilin deri tani ka luajtur pesë ndeshje. Me Lokomotivën ai ka luajtur 29 ndeshje dhe ka shënuar shtatë gola dhe asistuar tetë të tjerë”.

Uzuni deçiziv, jep asistin e barazimit për Lokomotivën (video)

Pas disa javëve në hije, Myrto Uzuni është rikthyer protagonist në Koraci, teksa mbrëmjen e sotme ka asistuar golin e barazimit për Lokomotivën në kampionat.

Skuadra e Uzunit luajti kundër Slave Belupos në shtëpinë e kësaj të fundit, me ndeshjen që përfundoi në barazim 1-1. Vendasit kaluan të parët në avantazh duke shënuar nga penalltia.

Më pas, në minutën e 75′, Uzuni asistoi për Drozdek, ky i fundit me një goditje të bukur e çoi topin në fundin e rrjetës, duke barazuar shifrat. Pas këtij barazimi, Lokomotiva e sheh veten në vendin e gjashtë, me 49 pikë në total.

Sot luhet derbi i shqiptarëve në Kroaci, katër lojtarë kuqezi në fushë

Sonte në mbrëmje do të ketë një derbi shqiptarësh në Kroaci, pasi do të përballet Lokomotiva e Zagrebit me Hajduk Splitin, ku luajnë katër futbollistë të ekipit kombëtar të Shqipërisë.

Myrto Uzuni dhe Lokomotiva e tij presin në shtëpi Ardian Ismajlin, Francesco Tahirajn dhe Emir Sahitin me Hajdukun, në një ndeshje që do të jetë shumë e rëndësishme për pjesëmarrjen në Europa League vitin e ardhshëm.

Aktualisht të dyja ekipet ndajnë vendin e katërt në renditje me pikë të barabarta, mirëpo Lokomotiva është favorizuar për shkak të golavarazhit më të mirë se Hajduku.

Trajneri i Hajdukut, gjatë konferencës së zakonshme për mediat, ka deklaruar se nga Lokomotiva do të donte të kishte në ekip Myrto Uzunin, duke e vlerësuar maksimalisht futbollistin e Kombëtares shqiptare.

Pritet që Uzuni dhe Ismajli ta nisin titullar për ekipet përkatëse, ndërsa Tahiraj dhe Sahiti mund të hidhen në fushën e lojës si zëvendësues. Pavarësisht gjithçkaje, kjo ndeshje duhet të ketë interes për trajnerin aktual të Kombëtares, Ervin Bulku, për të ndjekur nga afër lojën e katër legjionarëve kuqezi.

Skip to toolbar