Calja i artë, mban premtimin

Peshëngritësi nga Shtërmeni rrëmben medalje ari në shkëputje

Briken Calja është shpallur përsëri Kampion Europe në peshëngritje për stilin e shkëputjes në peshën 73kg. Peshëngritësi nga Shëtermeni, ka triumfuar pasditen e sotme në Batumi të Gjeorgjisë, aty ku po mbahet kampionati Europian i Peshëngritjes për të rritur.

Calja la pas rivalët e tjerë në stilin e shpëkutjes, pasi arriti të ngrinte 156kg në provën e dytë.

Në provën e parë, Calja realizoi me sukses 152kg, ndërkohë që shtangisti nga Shtërmeni nuk dështon edhe në provën e dytë, ku ngre lart me sukses 156kg. Në provën e tretë shtangisti kuqezi tentoi 160kg, për të vendosur rekord të ri europian, por pa sukses

Briken Calja është kampioni i trefishtë i Europës një vit më parë, pasi fitoi 3 të arta në shkëputje, shtytje dhe dygarësh. Edhe këtë vit Calja e nis mbarë këtë Europian, ndërkohë që mund të realizojë sërish të njëjtin rezultat pas pak, kur të garojë në stilin e shtytjes.

Calja me shokë synojnë zonën e medaljeve

Ekipi shqiptar drejt Gjeorgjisë për Kampionatin Europian të Peshëngritjes!

Kombëtarja shqiptare e peshëngritjes do të marrë pjesë në Kampionatin Europian, që do të zhvillohet në Batumi të Gjeorgjisë. Skuadra jonë do të përfaqësohet me pesë peshëngritës.

Kampioni i Europës në fuqi, Briken Calja (73 kg), Erkand Qerimaj (81 kg), Krenar Shoraj (89 kg), Daniel Godelli (81 kg) dhe Endri Karina (102 kg).

Ekipi ynë përfaqësues është nisur ditën e sotme drejt Gjeorgjisë, aty ku në ditët në vijim peshëngritësit do të përgatiten për garat sipas kalendarit të parashikuar nga Federata Europiane e Peshëngritjes.

Kampionati ka nisur ditën e djeshme, ndërsa përfundon në datën 13 prill. Këtë herë, Shqipëria nuk do të përfaqësohet me asnjë peshëngritëse femër në këtë kampionat.

Briken Calja vjen si një ndër favoritët për të përsëritur historinë e një viti më parë, kur triumfoi në Rumani duke rrëmbyer tre medalje të arta.

Edhe peshëngritësit e tjerë të kombëtares tonë do të synojnë të arrijnë zonën e medaljes, pasi gjatë kësaj periudhe janë stërvitur në mënyrë intensive.

Skip to toolbar