Calja me shokë synojnë zonën e medaljeve

Më të fundit


Ekipi shqiptar drejt Gjeorgjisë për Kampionatin Europian të Peshëngritjes!

Kombëtarja shqiptare e peshëngritjes do të marrë pjesë në Kampionatin Europian, që do të zhvillohet në Batumi të Gjeorgjisë. Skuadra jonë do të përfaqësohet me pesë peshëngritës.

Kampioni i Europës në fuqi, Briken Calja (73 kg), Erkand Qerimaj (81 kg), Krenar Shoraj (89 kg), Daniel Godelli (81 kg) dhe Endri Karina (102 kg).


Ekipi ynë përfaqësues është nisur ditën e sotme drejt Gjeorgjisë, aty ku në ditët në vijim peshëngritësit do të përgatiten për garat sipas kalendarit të parashikuar nga Federata Europiane e Peshëngritjes.

Kampionati ka nisur ditën e djeshme, ndërsa përfundon në datën 13 prill. Këtë herë, Shqipëria nuk do të përfaqësohet me asnjë peshëngritëse femër në këtë kampionat.

Briken Calja vjen si një ndër favoritët për të përsëritur historinë e një viti më parë, kur triumfoi në Rumani duke rrëmbyer tre medalje të arta.

Edhe peshëngritësit e tjerë të kombëtares tonë do të synojnë të arrijnë zonën e medaljes, pasi gjatë kësaj periudhe janë stërvitur në mënyrë intensive.
Skip to toolbar