Mediat katalanase e bëjnë fakt: Rey Manaj te Barcelona në janar

Gazeta e njohur sportive katalanase, “Sport” thotë se sulmuesi shqiptar i Albacete, Rey Manaj në fillim të vitit të ri do të jetë pjesë e Barcelonës. Media sportive pranë klubit Blaugrana shprehet se palët kanë avancuar në arritjen e marrëveshjes, ndërsa njoftimi zyrtar i saj pritet të bëhet në fillim të 2020. Rey Manaj është nën kontratë me Albacete deri në vitin 2024, por aktualisht ai nuk bën pjesë në planet e trajnerit Luis Miguel Ramis.

Në fakt, sulmuesi shqiptar do të transferohet për llogari të ekipit të Bareclonës B. Gjatë merkatos së dimrit, klubi i dytë i Barcelonës që luan në kategorinë e tretë të futbollit në Spanjë, do të përqëndrohet vetëm në gjetjen e një sulmuesi qendre. Aktualisht, tre sulmuesit e Barcelona B, Abel ruiz, pritet të jetë në tregun e transferimeve, ndërsa Ansu Fati dhe Carles Perez tashmë janë në planet e trajnerit Ernesto Valverde për ekipin e parë të Barcelonës.

Për Rey Manajn ky është sezoni i dytë me Albacete. 22-vjeçari, që erdhi nga Interi i Milanos, luajti në sezonin e parë 30 ndeshje dhe shënoi 7 gola. Ndërsa në 10 ndeshje të luajtura këtë sezon ai ka shënuar 2 gola, por ka humbur besimin e trajnerit për shkak të sjelljes së tij. Megjithatë, kalimi te Barecelona B, nëse do të kryhet, do të ishte një hap pas për sulmuesin, por edhe një shans që nëse shkëlqen mund të luajë me ekipin e parë të Barcelonës në të ardhmen.

Video: Fintja e Manajt ‘çmend’ rrjetin, UEFA e publikon në faqen zyrtare

Shqipëria mundi Islandën të martën në ndeshjen e raundit të 6-të kualifikues të Euro 2020, me rezultatin 4-2. Ky ishte një rezultat historik për kombëtaren tonë, pasi për herë të parë shënuam katër gola në një takim zyrtar.

Gjithashtu, për herë të parë në karrierën e tij si futbollist i kombëtares, kapiteni kuqezi, Elseid Hysaj, pas 50 takimesh, shënoi golin e parë për Shqipërinë. Ishte minuta e 52` e takimit, kur Hysaj gjeti rrjetën pas një asisti të dhuruar nga Manaj.

Por, asisti i Manajt, më shumë se goli i Hysajt, ishte më spektakolar pasi sulmuesi i Albacete në Spanjë bëri një finte të bukur. Ishte Elseid Hysaj që i dhuroi topin Mamanajt jashtë zone, teksa sulmuesi lëvizi bukur mes mbrojtjes kundërshtare dhe më pas i kaloi topin dy islandezëve duke e nxjerrë për Hysajn me finte.

Pikërisht, kjo lëvizje taktike e Manajt, është përzgjedhur nga UEFA si “Skill of the day”, apo “Aftësia e ditës”. Qeveria evropiane e futbollit e ka publikuar në faqen zyrtare momentin e fines së Manajt duke e shpërndarë edhe në rrjetet sociale, ndërsa video e sulmuesit kuqezi ka marrë shumë pëlqime.

Skill of the Day: Rei Manaj

🇦🇱 Rei Manaj wins Skill of the Day with this brilliant back-heel assist 🔥#EURO2020 #HisenseSkills

Gepostet von UEFA EURO 2020 am Mittwoch, 11. September 2019

Manaj rikthehet titullar dhe gjen golin e radhës me Albaceten (video)

Më shumë se katër muaj pa shënuar dhe pas shumë problemesh me dëmtimin, Rey Manaj është rikthyer te goli në La Liga 2 në Spanjë. Futbollisti i kombëtares shqiptare ka shënuar në takimin që Albacete luajti në transfertë ndaj Rayo Majadahonda.

Manaj shënoi golin e parë të ekipit të tij, në fitoren 2-3 të Albacetes. Manaj nuk shënonte një gol në kampionat prej muajit dhjetor të vitit të kaluar.

Prej asaj kohe Manaj nuk ka pasur shumë fat, pasi ka vujatur disa dëmtime, të cilat nuk e kanë lënë të shfaqë formën e tij më të mirë. Me golin e shënuar dje, Manaj koleksion golin e gjashtë personal me Albaceten këtë sezon.

Skip to toolbar