Inter barazon përsëri, ndalet nga Cagliari. “Buzëqesh” Juventus

Interi mori barazimin e dytë radhazi në kampionat, këtë herë duke u ndaluar nga Cagliari në sfidën që u luajt mesditën e të dielës në “San Siro”. Skuadra zikaltër nuk shkoi më shumë se barazimi 1-1 me skuadrën mike, duke i dhuruar një tjetër “asist” Juventusit për t`u shkëputur në krye të renditjes.

Skuadra e Contes e nisi mirë takimin, kur Martinez gjeti rrjetën në të 29`. Sulmuesi i Interit shënoi me kokë nga brenda zonës, pasi mori një asist nga Young. Por në pjesën e dytë, Cagliari u bë më kërkes në fushën e lojës. E pikërisht, një ish i interit Radia Naniggolan, shënoi një super gol në portën zikaltër nga jashtë zone.

Ndërkohë, në minutat e fund të sfidës, sulmuesi Lautaro Martinez doli nga fusha e lojës me karton të kuq. Ndërkohë, pas barazimit të së dielës, Interi mbetet në vendin e dytë me 48 pikë, ndërsa Juventus kryeson me 51 pikë si dhe ka një ndeshje më tepër në dispozicion për të luajtur.

Prekja e topit me dorë nga De Ligt shkakton polemika në Itali (video)

Juventus fitoi ndaj Bologna me shumë vështirësi në Serie A të shtunën. Megjithatë, sfida mund të kishte përfunduar ndryshe, nëse nuk do të kishte qenë aftësia e Buffon për të ndalur kundërshtarët në fund. Gjithashtu, një tjetër episod krijoi polemika në takimin e të shtunës në mbrëmje.

Në minutat e fundit të takimit, mbrojtësi holandez i Juventus, De Ligt, rrëshkiti në zonë, ndërsa gjatë rënies në fushë ai preku dhe topin në dorë. Skuadra e Bologna kërkoi penallti, por arbitri nuk e akordoi 11-metërshin.

Megjithëse reagimet ishin të shumta duke kërkuar penallti në favor të Bologna për rastin në fjalë, në fakt rregullorja “lehtëson” akuzën ndaj arbitrit. Rregullorja e thotë qartë se: “Nëse një lojtar rrëshqet dhe topi bie dorën apo krahun e tij, por dora nuk është e zgjatur dhe prekja është e pavullnetshme, atëherë nuk kemi të bëjmë me 11metërsh”.

Për episodin në fjalë, reagoi dhe ish-arbitri i Luca Marelli, i cili bën moviolën e ndeshjes. Ai i cilëson të drejta vendimet e arbitrit, duke mos akorduar penallti, ndërsa sqaron me detaje se çfarë ndodhi me prekjen e topit nga mbrojtësi i Juventus.

“De Ligt ndërhyn në mënyrë të dhe e prek ashpër me dhembrën e tij të majtë, duke e devijuar topin në krahun e tij të majtë. Topi ndryshon drejtim dhe e bën kontaktin pasues krejtësisht të rastësishëm dhe për këtë arsye nuk mund të dënohet”, shkruan arbitri i njohur italian.

Kumbulla gol me kokë në Itali. Berisha bëhet “mur”

Mbrojtësi i kombëtares shqiptare, Marash Kumbulla shënoi në Serie A ndaj Sampdorias në takimin e javës së 7-të të kampionatit. Mbrojtësi gjeti rrjetën në të 9`, duke kaluar Veronan në avantazh. Një gjuajtje e bukur e Veloso nga këndi, gjen kokën e Kumbullës që kalon mbrojtësit kundërshtar, dhe dërgon topin në rrjetë.

Stadiumi shpërthen në festë, ndërsa futbollisti kuqezi “shlyen” në mënyrën e duhur mungesën në dy ndeshje, pas kartonit të kuq që mori në takimin ndaj Juventusit. Verona e fitoi ndeshjen 2-0, me golin e dytë që ishte një autogol nga Murru në të 81`. Fitorja e të shtunës e ngjit Veronan në vendin e 9-të në Serie A me po kaq pikë.

Ky është lajm i mirë për trajnerin Edy Reja, që pritet të grumbullojë Marash Kumbullën për dy ndeshjet e radhës kualifikuese të ekipit tonë kombëtar, ndaj Turqisë dhe Moldavisë.

Ditë pozitive ishte dhe për Etrit Berishën, i cili doli me tre pikë nga sfida kundër Parmës. Spal gjeti rrjetën në të 31`, ndërsa Berisha mbajti portën të pa prekur edhe pse skuadra e tij luajti me një futbollist më pak për shumë minuta. Kjo ishte fitorja e dytë e Spal në Serie A, pas 5 humbjesh.

Napoli fiton me “poker”, Roma e ndjek

Napoli ka fituar 4-1 takimin e javës së katërt të Serie A në Itali, duke mundur Leccen në transfertë. Llorente hapi serinë e golave për skuadrën mike, duke zhbllokuar rezultatin në minutën e 28-të. Më pas ishte Insigne që realizoi golin e dytë për Napolin në minutën e 40. Me rinisjen e pjesës së dytë, Napoli trefishion avantazhin, ku këtë herë ishte Ruiz që gjeti rrjetën në të 52`.

Megjithatë, Lecce jep shenja jete në të 61` kur ngushton rezultatin me Mancosu, por në të 82`, Llorente do të katërfishonte për Napolin duke vulosur shifrat në 4-1. Me fitoren e të dielës, Napoli shkon në kuotën e nëntë pikëve, duke mbajtur vendin e tretë në renditjen e Serie A, pas Juventusit me 10 pikë dhe Interit me 12.

Edhe Roma ka fituar takimin e javës së katërt në kampionat, duke mundur në transfertë Bolognan me rezultatin 2-1. Kolarov zhbllokoi shifrat në të 49` të pjesës së dytë, ndërsa Snsone barazoi për Bolognan pesë minuta më pas.

Por në minutën e katërt shtesë, Dzeko gjeti përsëri rrjetën për Romën, duke i dhënë tre pikë të arta kryeqytetasve që ngjiten në vendin e katërët me 8 pikë. Në takimet e tjera, Sassuolo mundi 3-0 Spal ndërsa Sampdoria fiotoi 1-0 ndaj Torinos.

Juventusin e ndihmon fati, mposht Napolin dhe merr kreun e Serie A

Plot 7-të gola në një ndeshje të çmendur, në fund fitues është “Zonja”. Juventus ka arritur të përfitojë nga një gabim i Napolit në minutat e fundit, duke marrë një fitore të rëndësishme në javën e dytë të Serie A. Ishte Danilo që hapi serinë e golave në minutën e 16` të takimit për Juventus, pas një asisti të Diego Costas.

Tre minuta më vonë, Gonzalo Higuanin, tregon se do të jetë i rëndësishëm për Juventusin, duke shënuar golin e dytë për Juventusin. Me rezultatin 2-0 skuadrat shkojnë në pushimin e pjesës së parë, ndërsa pas saj, Cristiano Ronaldo do të thellonte diferencën, pasi shënoi golin e tretë për bardhezinjtë në minutën e 62` të sfidës.

Por, duket se euforia e kapi në befasi skuadrën e Sarrit, pasi tre minuta pasi shënoi golin e tretë, Manolas do të ngushtonte diferencën për Napolin. Në të 68` ishte Lozano ai që i çoi shifrat në 3-2 për Napolin ndërsa në të 81, Di Lorenco shënoi golin e barazimit.

Por, kur ndeshja mendohej se, Koulibaly bën një autogol, duke i dhënë fitoren skuadrës së Juventusit. Pas tre pikëve të marra ndaj Napolit, bardhezinjtë e shohin veten në krye të renditjes së Serisë A me 6 pikë në dy ndeshjet e para.

Milani vuan ndaj Brescias, Calhanoglu nderon kuqezinjtë

Milan në Itali ka marrë tre pikët e para në kampionat, duke fituar ndaj Brescias në javën e dytë të Serie A. Skuadrës kuqezi i ka mjaftuar një gol i shënuar nga Calhanoglu në minutën e 12-të të takimit për të marrë tre pikët e para në kampionat.

Ka qenë një aksion i bukur i Susos nga krahët, i cili ka dërguar një top te mesfushori turk, që ka gjetur rrjetën me kokë, duke kaluar Milanin në avantazh.

Ndryshe nga takimi i parë, Milani ka arritur të bind me lojë ndaj Brescias duke krijuar shumë raste, dhe të paktën 11 gjuajtje drejt portës. Por përsëri, sulmuesit kuqezi kanë hasur vështirësi me shënjestrën, duke mos arritur të shënojnë më shumë se një gol.

Në takimin e së shtunës, Piatek e ka nisur ndeshjen nga stoli, duke konfirmuar dhe njëherë momentin ‘jo’ që po kalon sulmuesi i kuqezinjve. Pas fitores të së shtunës, Milani shkon në vendin e 10-të të renditjes me 3 pikë, po aq sa Brescia që mban vendin e 9-të.

Milani e ‘djallos’, Udinese i jep leksion

Milan e ka nisur në mënyrën më të keqe të mundshme kampionatin e Serie A në Itali. Skuadra kuqezi është mundur në transfertë në ndeshjen e parë të kampionatit nga Udinese. Kuqezinjtë e trajnerit Giampaolo, kanë zhvilluar shumë volum loje, por me raste të pakta dhe jo të rrezikshme në portën kundërshtare. Ishin vendasit ata që kanë dominuar rastet e krijuara në portën e Donnarummas, duke goditur të paktën 11 herë përballë 6 të Milanit.

 Ndërkohë, goli për Udinesen do të shënohej pjesën e dytë në minutën e 72`. Gjuajtja nga goditja e këndit e De Paul, ka gjetur kokën e Becao, që ka realizuar një gol të bukur nga brenda zonës. Kaq ka mjaftuar për të mbyllur takimin, pasi Udinese nuk ka lejuar kuqezinjtë që të sulmojnë. Pas humbjes Milan mbetet në vendet e fundit të Serie A, pavarësisht se ky është vetëm fillimi i kampionatit.

Megjithatë, nuk është aspak në pritshmëritë e tifozëve të cilët presin një ekip rivalizues jo vetëm për një vend në kupat e europës por dhe për titullin në Itali. Kujtojmë se Milani nuk luan këtë sezon në kupat e Europës, pasi është i dënuar nga UEFA për fair-play financiar.

Dermaku: Do jap maksimumin për Shqipërinë, vitin tjetër luaj në Serie A

Kastriot Dermaku është një nga lojtarët me më shumë minuta në këmbë për këtë sezon. Qendërmbrojtësi i Cosenzas ka luajtur titullar me ekipin e tij pothuajse në çdo ndeshje të sezonit në Serie B, duke bërë paraqitje të mira. Ai ka folur për disa tema, mes të cilave ka përmendur dhe atë që është çshtje kryesore për të, transferimin në një tjetër klub. Dermaku u shpreh se në drejtimt ë tij ka disa oferta, duke saktësuar se shanset janë që sezonin e ardhshëm të luajë në Serie A.

Skema e lojës – “Me Cozencan kemi luajtur me katër edhe tre mbrojtës. Ndihem mirë në të dyja sistemet e lojës. Të shohim çfarë mendon trajneri, cili do jetë moduli më i mirë me grupin që ka në dispozicion”.

E ardhmja e Shqipërisë –  “Duhet të japim maksimumin, të marrim pikë dhe të shohim deri ku mund të mbërrijë kjo kombëtare. Të gjitha ndeshjet janë të vështira, por me rëndësi është që ta japim maksimumin”.

Konkurrenca – “Konkurrenca është e madhe dhe është pozitive. Nuk pres të jem titullar, do jap maksimumin. Nëse më jepet shansi do kërkoj të jap më të mirën time”.

Partneri në mbrojtje – “Nuk e di me kë dua të luaj. Me rëndësi është të luaj, me këdo. Me rëndësi është të kem minuta dhe të tregoj veten”.

Ndryshimi mes Rejës dhe Panuccit –  “Nuk jemi grumbulluar të gjithë që të jap një gjykim të rëndësishëm. Tani ka më shumë liri. Javën tjetër do jetë ndryshe. Mendimi për momentin është pozitiv”.

Ofertat – “Kemi biseduar me disa ekipe. Kontrata më mbaron në qershor. Ka shanse të luaj në Serie A. Më pëlqen me karakteristikat që ka, Pique i Barcelonës. Sot ka mbrojtës shumë të mirë, të rinj që po dalin, si Romagnoli. Edhe Chiellini më pëlqen”.

E bujshme, Juventus pranë marrëveshjes me yllin e Lacios

Mesfushori me tipare sulmuese i Lazios, Sergej Milinkovic-Savic, është pranë transferimit të Juventus. Mediat italiane raportojnë se bardhezinjtë kanë arritur një marrëveshje paraprake me lojtarin, teksa faza e dytë është bindja e Lazios për të pranuar shitjen e serbit.

Nga sa raportohet nga kolegët e mediave italiane, Milinkovic-Savic mund të transferohet së shpejti te Juve. Këto të fundit janë gati të ofrojnë deri në 100 milionë euro për mesfushorin, një shumë që mund të tundojë presidentin e Lazios, Claudio Lotito.

Nëse transferimi kryhet me sukses, Igli Tare do të ketë një buxhet të konsiderueshëm për të afruar lojtarë të tjerë cilësorë në ekip për sezonin e ardhshëm. Sezoni aktual nuk ka qenë shumë pozitiv për Savic, megjithatë, ai ka potenciale të mëdha dhe mund të jetë një alternativë e rëndësishme për ekipin e Juventusit.

Ndali Ronaldon & Co, Gjimshiti: Donim fitore ndaj Juventist!

Berat Gjimshiti ishte një nga lojtarët më të mirë në fushë për Atalantën në ndeshjen kundër Juventusit një ditë më parë. Mbrojtësi kuqezi arriti të ndalte sulmin e skuadrës së Allegrit, duke u vlerësuar me notë pozitive nga mediat e shtetit fqinj. Pas ndeshjes, qendër mbrojtësi kombëtares kuqezi ka folur për mirkofonët e Sky Sport.

Gjimshiti është shprehur se Atalanta ishte pregatitur për fitore ndaj Juventusi, megjithëse, sipas tij, kjo mund të ishte arritur nëse ekipi do kishte qenë më i bashkuar në pjesën e dytë.

“Ne shpresonim të merrnim një fitore. Kemi luajtur shumë mirë në pjesën e parë. Patëm disa shanse shënimi, por në pjesën e dytë ishim më të shpërqëndruar. Nuk mendojmë se nuk do r kalojmë Sasuolon. Edhe sot ne donim fitore sepse i njohik cilësitë tona”.

“Tani dolëm me një pikë dhe duhet të mendojmë për ndeshjen e ardhshme kundër Sasuolos. Nuk do të jetë e lehtë, këtë e pamë në ndeshjen ndaj Romës”, ka thënë Berat Gjimshiti për median italiane.

“Ne nuk mendojmë për këtë, madje edhe sot kemi dashur të fitojmë, ne i njohim cilësitë tona. Ne kemi arritur të bëjmë një pikë, tani duhet të mendojmë për ndeshjen kundër Sassuolo, nuk do të jetë e lehtë dhe e pamë atë kundër Romëve. ne “.

Skip to toolbar