Mustafa si Haradinaj: Taksa ndaj Serbisë të mos hiqet, të vlerësohet mirë nga qeveria e ardhshme

Kryetari i rizgjedhur i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa u shpreh pro mbajtjes së taksës 100 % ndaj produkteve serbe që kishte vendosur kryeministri në largim Ramush Haradinaj. Gjatë një  intervistë për Zërin e Amerikës, Mustafa tha se taksa nuk mund të hiqet lehtë, ndërkohë që Serbia vijon të ushtrojë masa të tjera “jo tarifore” kundrejt pengimit të Kosovës dhe qytetarëve të saj. Mustafa madje kritikoi ndërkombëtarët se në drejtim të këtyre pengesave që Serbia nxjerr ndaj Kosovës, ato nuk ushtojnë asnjë presion apo vërejtje.

Kreu i LDK tha se qeveria e re që do të zgjidhet në Kosovë, duhet ta mendojë mirë taksën dhe të mos e heq atë lehtësisht.

Zëri i Amerikës: Qeveria që është në largim është përballur me muaj të tërë me një trysni nga faktori ndërkombëtar për pezullimin e tarifave ndaj mallrave serbe. Sipas jush, si duhet të veprojë një qeveri e re që do të dal nga zgjedhjet e ardhshme lidhur me tarifat ndaj mallrave serbe?

Isa Mustafa: Unë mendoj që duhet të vlerësohet mirë çështja e tarifave. Tani nuk është mbetur vetëm çështje ekonomike po është bërë edhe çështje politike karshi levës e kushtëzimit dhe mos kushtëzimit të dialogut. Unë mendoj që ato tarifa nuk mund të hiqen lehtë dhe nuk duhet të hiqen lehtë, sepse ne nuk mund të heqim tarifat përderisa kemi probleme të lëvizjes së lirë të qytetarëve tanë. Sot qytetarët e Kosovës po presin nga katër orë ose pesë orë në kufij për shkak të masave që ka marr Serbia dhe trajtimit të padrejtë të kufizimit të lëvizjes, të masave jo tarifore që po i merr Serbia dhe komuniteti ndërkombëtar kurrë nuk ka bërë vërejtje edhe nuk ka bërë trysni te Serbia që të sillet ndryshe. Prandaj nuk mund të themi që ne po i heqim tarifat e ju vazhdoni dhe mbani gjashtë orë edhe dhjetë orë qytetarët tanë në kufij edhe merrni masa tjera jo tarifore. Kështu që është çështje mjaft komplekse e cila duhet të trajtohet mirë nga një qeveri e ardhshme e cila duhet të kushtëzohet me zbatimin e krejt marrëveshjeve që janë bërë me Serbinë edhe me sjelljen normale të Serbisë ndaj qytetarëve tanë dhe ndaj lëvizjes së lirë të mallrave edhe të njerëzve, të themi në këtë hapësirë të Ballkanit perëndimor.

Haradinaj pranon raportin por jo heqjen e taksës: Vetëm kur Serbia të njoh Kosovën

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj duket i vendosur për të mos hequr taksën 100 % ndaj produkteve serbe edhe pas thirrjeve të vazhdueshme të ndërkombëtarëve. Pas takimit me përfaqësuesen e BE-së në Prishtinë, Nataliya Apostolova, e cila i dorëzoi edhe progres raportin, Haradinaj tha se heqja e taksës do të ndodh vetëm kur të ketë një njohje reciproke mes shteteve.

“Heqja e taksës ndaj Serbisë do të bëhet vetëm nëse do të ketë njohje reciproke Kosovë-Serbi.”

Haradinaj foli edhe për raportin e KE, duke e cilësuar si të përzierë, ku në disa raste ishte pozitiv dhe në disa të tjera kishte kritika si në rastin e taksës.

“Në disa raste është pozitiv, ndërsa në raste të tjera ka kritika, shembull si rasti i taksës, por përgjithësisht është raport që përmban suksese dhe kritika ndaj Kosovës” – tha Haradinaj

Haradinaj mban taksën, Serbia dhe Bosnja nisin kërcënimet

Vendosja e taksës 100 % nga kryeministri Haradinaj për produktet serbe dhe ato të Bosnjë Hercegovinës është kundërshtuar me forcë nga ndërkombëtarët dhe ka qenë edhe objekt debatesh të nxehta në politikën shqiptare.

Ndërsa Haradinaj duket të mos ndryshojë nga qëndrimi i tij, Bosnja dhe Serbia kanë vendosur t’i kundërpërgjigjen kësaj mase.

Ministri serb i Tregtisë, Rasim Lajiç si dhe ministri i Tregtisë dhe Marrëdhënieve Ekonomike i Bosnjës dhe Hercegovinës, Mirko Sharoviç i kanë dhënë afat Kosovës deri më 1 Korrik për të rishikuar edhe një herë vendimin e saj, datë e cila përkon me takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor në Paris. Të dy ministrat deklaruan se do të koordinojnë aktivitetet dhe do marrin masa të ashpra për të rritur presionin ndaj Kosovës për të shfuqizuar taksën.

Që pas vendosjes së taksës 100 % humbja në sektorin ekonomik për Serbinë dhe Bonjë Hercegovinën kanë qenë tepër të mëdha. Periudha 21 nëntori 2018 deri më 21 maj 2019, ka shënuar humbje për Serbinë me 189,5 milionë euro ose 80 % më pak mallra në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, ndërsa Bosnja ka shënuar rënie të dërgimit të mallrave në Kosovë prej 97 % ose 27 milionë euro më pak.

Heqja e taksës, Rama: Jo presion Ramushit, por sugjerime

Pas deklaratave të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj se Rama dhe Thaçi i kanë bërë presion për të hequr taksën ndaj Serbisë në Samitin e Berlinit, ka ardhur edhe reagimi i kryeministrit shqiptar.

Rama me një postim të gjatë në Facebook ka shpjeguar se askush nuk i ka bërë presion Ramushit dhe askush nuk ka kërkuar këtë gjë. Sipas Ramës, madje edhe Merkel e Macron i kanë thënë jo ta heq, por ta pezullojë përkohësisht në mënyrë që të hyjnë në dialog. E vetmja ndërhyrje e imja, thotë Rama, është se i kam sugjeruar Ramushit në dy momente ta pranojë këtë kërkesë të tyre.

Reagimi i plotë i Ramës

E VERTETA IME ME SHUME DESHMITARE

Si rregull udhëheqësit nuk i komentojnë ne publik bisedat mes tyre e sidomos ato informale, aq me tepër pa rene dakord paraprakisht dhe lere pastaj t’i shtrembërojnë, duke gënjyer për te dale “burra te mire” para popullit te tyre, si te ishin duke shitur mish ne pazar. Me vjen sinqerisht keq qe miku im Ramush, nuk e ka mësuar ende këtë rregull kaq te thjeshte, megjithëse normalisht ky s’është as ndonjë rregull udhëheqësish ne fakt, po një norme elementare mirëkuptimi njerëzor. Nuk është hera e pare qe e bën, po është hera me e gabuar dhe prandaj këtë here, s’e kaloj dot ne heshtje si te tjera.

Askush s’i ka bere Ramushit presion ne Berlin për te hequr taksen. Unë jo e jo. Madje askush as ia ka kërkuar hiç qe ta heqë taksen! Unë jo e jo. Përkundrazi.

Kancelarja Merkel dhe Presidenti Macron, kane nxitur një diskutim informal ne holl mbi rifillimin e dialogut. Kam ndërhyrë vetëm një here, duke thëne se ata duhet te hynin vete ne proces. Me tutje i kane kërkuar me shume durim dhe disa here Ramushit jo ta heqë taksen, po thjesht te japë pëlqimin qe taksa te pezullohet përkohësisht, për 6 muaj apo edhe për 4 muaj qofte, duke u zotuar qe te hyjnë ne procesin e dialogut Kosove-Serbi ata vete. Edhe te dy personalisht, kancelarja dhe presidenti!

I kam sugjeruar Ramushit ne dy momente ta pranoje këtë kërkesë te tyre, sepse kam menduar dhe mendoj qe përfshirja direkt ne nivelin me te larte e Gjermanisë dhe Francës, boshtit te Bashkimit Europian, u shfaq si një mundësi e re dhe shume e favorshme për ta shtruar çështjen e finalizimit te dialogut, ne nivelin me te larte te mundshëm.

E kam mbështetur dhe e mbështes edhe sot taksen si një “klithëm” te Kosovës, qe ta dëgjojë bota dhe si te tille edhe e kam mbrojtur, kudo e me këdo. Po unë di qe ajo është një takse qe i është vene Serbisë, jo një mur qe i është vene Gjermanisë, Francës apo SHBA, për t’i ndaluar ta ndihmojnë e ta mbështesin Kosovën, ne rrugën e përpjekjes se mundimshme historike drejt njohjes përfundimtare nga gjithë bota. Dhe kur këta aleate te mëdhenj dhe te pazevendesueshem dot nga askush e askurrë (pa te cilët jo Ramushin, po as Kosovën dhe te drejtën e saj njëqind vjet te mohuar s’do ta njihte kurrkush ende sot), kërkojnë thjesht pezullimin e përkohshëm te taksës, ne mënyrë qe te mund ta ndihmojnë e ta mbështesin Kosovën drejt njohjes se saj te plote nderkombetarisht, refuzimi është i pakonceptueshem për mua.

Shtoj ketu se me ka mbetur gozhde fakti qe miqte e medhenj, hasen ne nje refuzim te pashpjegueshem edhe kur propozuan qe perkunder pezullimit te perkohshem te takses, nese ne fund te muajve te dialogut nuk do te arrihej objektivi final i nenshkrimit te paqes, atehere do t’i hapej perfundimisht rruge liberalizimit te vizave per Kosoven(!).

Gjithesesi, meqe Ramushi u qa publikisht se une i paskesha bere me shume presion se sa Vuçiçi per heqjen e takses, mua s’me mbetet tjeter vecse te ngushellohem me faktin qe pas samitit edhe Vuçiçi, u shpreh publikisht ndaj meje po aq i palumtur sa Ramushi.

S’kam dashur dhe s’dua te hyj asnjehere ne polemika publike me askend ne Kosove, aq me pak me kryeministrin e Kosoves. Uroj qe te mos jem i detyruar ta bej perseri. Ai ka te drejten e tij te flase ne emer te Kosoves, po mua s’ma heq dot askush te drejten te flas per Kosoven.

Skip to toolbar