Haradinaj pranon raportin por jo heqjen e taksës: Vetëm kur Serbia të njoh Kosovën

KOSOVA


Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj duket i vendosur për të mos hequr taksën 100 % ndaj produkteve serbe edhe pas thirrjeve të vazhdueshme të ndërkombëtarëve. Pas takimit me përfaqësuesen e BE-së në Prishtinë, Nataliya Apostolova, e cila i dorëzoi edhe progres raportin, Haradinaj tha se heqja e taksës do të ndodh vetëm kur të ketë një njohje reciproke mes shteteve.

“Heqja e taksës ndaj Serbisë do të bëhet vetëm nëse do të ketë njohje reciproke Kosovë-Serbi.”


Haradinaj foli edhe për raportin e KE, duke e cilësuar si të përzierë, ku në disa raste ishte pozitiv dhe në disa të tjera kishte kritika si në rastin e taksës.

“Në disa raste është pozitiv, ndërsa në raste të tjera ka kritika, shembull si rasti i taksës, por përgjithësisht është raport që përmban suksese dhe kritika ndaj Kosovës” – tha Haradinaj
Skip to toolbar