Të paktën 94 gazetarë janë vrarë gjatë luftës Izrael-Hamas

BOTA


Të paktën 94 gazetarë janë vrarë në Gaza, Izrael dhe Liban që nga fillimi i konfliktit midis Izraelit dhe Hamasit më 7 tetor, njoftoi të mërkurën Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ).

Që nga 6 marsi, hetimet paraprake treguan se 89 gazetarë palestinezë, 2 izraelitë dhe 3 libanezë ishin në listën që vdiqën gjatë luftës së Hamasit në Izrael. Gazetari i fundit që humbi jetën në konflikt ishte Mohammad Salama, gazetar i Al-Aqsa i cili u vra nga një sulm ajror gjatë natës në Deir Al-Balah.


Salama u zhvendos nga qyteti i Gazës dhe u vra me një numër anëtarësh të familjes së tij kur një sulm ajror goditi shtëpinë ku ai ishte strehuar në Gaza qendrore, njoftoi Zyra Palestineze për Media.

CPJ po heton gjithashtu raporte të shumta të pakonfirmuara të gazetarëve të tjerë të vrarë, të zhdukur, të ndaluar, të lënduar ose të kërcënuar, si dhe të dëmtimit të zyrave të mediave dhe shtëpive të gazetarëve.
Skip to toolbar