Vritet komandati i lartë i Hezbollahut nga një sulm izraelit

BOTA


Një komandant i lartë i Hezbollahut u vra të mërkurën nga një sulm ajror izraelit në jug të Libanit, në një kohë kur tensionet mes dy palëve po vazhdojnë të rriten, tha për Associated Press një zyrtar i Hezbollahut.

Sulmi ndodhi në afërsi të qytetit bregdetar Tire, pavarësisht se përpjekjet globale janë rritur në javët e fundit për ta parandaluar përshkallëzimin e luftimeve mes Hezbollahut dhe ushtrisë izraelite.

Druhet se luftimet e kohëpaskohshme mes tyre mund të shpërthejnë në një luftë të plotë rajonale dhe mund të cojnë drejt një konfrontimi të drejtpërdrejtë mes Izraelit dhe Iranit.

Hezbollahu e intensifikoi komandantin e vrarë si Mohammad Naamheh Nasser, i cili njihej me nofkën guerile “Abu Naameh”.Skip to toolbar