Zbulohen dy call center që mashtronin të huajt, 4 në pranga: Çfarë gjeti policia

AKTUALITET


Dy call center-a janë zbuluar në kryeqytet, që sipas policisë mashtronin njerëz në kontinente të ndryshme që të investonin në tregje fiktive.

Në pranga kanë rënë 4 persona, përgjegjës të dy call center-ave në fjalë. Ata kishin punësuar në total 29 persona, ku 10 prej tyre ishin të paregjistruar. Zakonisht, ata e kryenin aktivitetin gjatë natës.


Subjektet kishin regjistruar fiktivisht aktivitete të tjera të ligjshme, ndërsa të ardhurat e përfituara nga mashtrimet pastroheshin nëpërmjet bizneseve të tjera. Për këtë arsye, policia thotë se po punon për kapjen e administratorëve.

“Gjatë operacionit: u zbuluan 2 subjekte të tjera ku kryhej kjo veprimtari kriminale, u vunë në pranga shtetasit Bekim Byberi, 31 vjeç, Jani Janko, 31 vjeç, Klaudio Demiri, 30 vjeç dhe Andi Lleshaj, 34 vjeç, të katërt banues në Tiranë, përgjegjës te 2 call center-at, si dhe u shpallën në kërkim administratorët e këtyre subjekteve, shtetasit E. A. dhe A. O”, njoftoi policia.

Si pasojë e aksionit janë sekuestruar 9 mijë Euro, 82 njësi kompjuterike, 23 celularë, 1 DVR, 2 USB, 50 karta me numra celularësh të kompanive të huaja dhe të tjera dokumente që mund t’i shërbejnë hetimit.
Skip to toolbar