Atalanta humb shansin për të barazuar Juven

SPORT

Atalanta ka kryer një “vetëvrasje” të vërtetë futbollistike përballë Lazios dhe ka humbur mundësinë për të barazuar përkohësisht Juventusin në krye të tabelës, megjithëse dy ekipet argëtuan tifozët e pranishëm në Olimpico të Romës.

Skuadra e Gasperinit bën një pjesë të parë prej manuali dhe shkon në pushim me epërsinë e tre golave. Atalanta është një makinë perfekte goli dhe shënon dy herë me Muriel dhe golin e tretë me Gomez, me Strakoshën të pafaj në golat e pësuar.

Por, pjesa e dytë do të fliste për Lazion. Sfida mes tyre u mbyll me barazimin spektakolar 3-3 me ekipet që fituan nga një pjesë secila.

Luis Muriel i dha avantazhin e dyfishtë skuadrës bergamaske në minutën e 23 dhe të 28, ndërkohë që në të 37 Alejandro Gomez e çoi në 3-0 rezultatin për Atalantën. Lazio ndërron fytyrë në pjesën e dytë dhe në 20 minutat e fundit të sfidës arrin të shënojë plot 3 herë. Imobile dhe Correa në harkun e 1 minute e çuan rezultatin në 2-3.

Atalanta pati një shans për të shënuar golin e katërt por e shpërdoroi atë, ndërsa Lazio zbatoi me përpikëri rregullin e pashkruar; po s’shënove do të pësosh teksa barazoi rezultatin 3-3 me Ciro Immobilen me këtë të fundit që shënoi nga pika e bardhë e 11 metërshit.