Ambasada britanike apel opozitës: Stop dhunës ndaj ambasadorëve


Edhe ambasada britanike ka reaguar sot duke i bërë thirrje opozitës që të ndalojë dhunën në protestë. Në një reagim për mediat, ambasada britanike ka dënuar sulmin ndaj ambasadorit të OSBE-së Bernd Borchardt ndërsa ka bërë thirrje që të nise dialogu mes palëve për gjetjen e një zgjidhje.

 “E drejta për të protestuar është përbërës themelor i një demokracie të shëndetshme. Por protestat duhet të jenë paqësore. Ne dënojmë dhunën që u zhvillua gjatë protestës së 11 majit nga e cila u plagosën si policë dhe protestues dhe shkaktoi dëme në pronë.


Ne u kërkojmë liderëve të opozitës të dënojnë dhunën dhe të sigurojnë që protestat që ata mbajnë të jenë paqësore dhe të mbahen në përputhje me ligjin.

Ne gjithashtu kërkojmë që policia të tregojë përmbajtje dhe të respektojë sundimin e ligjit që ata mbështesin. Ne dënojmë me gjithë zemër intimidimin e ambasadorit të OSBE-së dhe dëmet e shkaktuara në rezidencën e tij zyrtare. Nuk ka vend për veprime të tillë në një demokraci moderne.

Ne i bëjmë thirrje të gjitha palëve të hyjnë në dialog, e cila është mënyra e vetme në të cilën ngërçi tanishëm mund të zgjidhet. Dhuna dhe retorika nuk janë përgjigje”, deklaron ambasada britanike.
Skip to toolbar