Anija “Butrinti” shpëton gomonen me 50 emigrantë

Më të fundit


Ministria e Mbrojtjes njofton sot se anija “Butrinti”, e Forces Detare, me mision në detin Egje, gjatë patrullimit në zonën e saj të operacionit, mbrëmjen e djeshme ka shpëtuar një gomone me 50 emigrantë (40 burra dhe 10 gra) , e cila ishte nisur nga Ceshme drejt ishullit të Chiosit.

Menjëherë është bërë shoqërimi i gomones si dhe njoftimi i situatës Rojes bregdetare turke, greke dhe Forontex. Emigrantët janë marre nga Roja bregdetare turke, e cila ka vijuar lundrimit drejt portit të Ceshmes.

Skip to toolbar