Bottas triumfon në Baku, kryeson kampionatin e Formula 1!

Më të fundit


Nuk ka rezervuar surpriza gara e ditës së sotme në Formula 1 për Çmimin e madh të Azerbajxhanit, pasi në podium janë ngjitur tre makinat që u renditën të parat në provat zyrtare një ditë më parë.

Piloti finlandez i Mercedes, Valtteri Bottas, ka triumfuar në Baku, duke lënë pas shokun e tij të skuadrës Lewis Hamilton. Podiumi u plotësua me pilotin e Ferrarit, Sebastian Vettel.


Për Bottas ky ishte suksesi i dytë personal në Formula 1 për këtë sezon, ndërsa Mercedes regjistroi triumfin e katërt të dyfishtë, duke dominuar tërësisht deri më tani Botërorin e F1.

Piloti tjetër i Ferrarit, Carles Leclerc, ishte ai që i dhuroi emocionet garës së sotme. Talenti i “kokëkuqes” e nisi garën nga vendi i tetë, por shumë shpejt ai mori kreun, pasi në start përdori gomat e mesme, ndryshe nga tre makinat e para që e nisën me gomat e buta.

Megjithatë, Leclerc dorëzohet në xhiron e 35′, pasi gomat konsumohen dhe ai futet ne bokse për ndërrimin e tyre. Kryesimin e garës e merr Bottas që i shkon deri në fund në këtë pozicion.

Pas këtij triumfi në pistën e Baku, piloti finlandez Valtteri Bottas ngjitet në krye të renditjes provizore në Formula 1, me 87 pikë, një më shumë se Hamilton (86). Ndërsa Vettel ndodhet i treti, me 52 pikë, një më shumë se Verstappen.

Vetëm i pesti Leclerc, me 46 pikë, që sot realizoi xhiron më të shpejtë dhe u shpall “piloti më i mirë i garës”.
Skip to toolbar