Dënohet Messi, përjashtohet nga kombëtarja dhe gjobitet me 50 mijë dollarë

SPORT


Lionel Messi nuk do të jetë në gjendje të grumbullohet me kombëtaren e Argjentinës për tre muajt e ardhshëm, pasi është dënuar nga Konfederata e Futbollit në Amerikën e Jugut. Sulmuesi argjentinas është dënuar pasi akuzoi për “korrupsion” drejtuesit e Konfederatës së Futbollit në Amerikën e Jugut, gjatë zhvillimit të kompeticionit të “Copa America”.

Messi është lënë jashtë, së bashku me futbollistin e Kilit, Gary Medel, me të cilin pati një grindje gjatë ndeshjes Argjentinë-Kili, në play-offin për vendin  e tretë, ku Messi doli më karton të kuq. Pas përfundimit të kësaj ndeshje, Messi nuk doli në fushë për të marrë medaljen e vendit të tretë në  “Copa America”, duke krijuar habi.


Më pas, sulmuesi sqaroi edhe arsyet pse nuk ishte në ceremoni, duke treguar se nuk dëshironte të “ishte pjesë e këtij korrupsioni, kjo është mungesë respekti për të gjithë në Copa America”, tha Messi. Ai gjiashtu akuzoi gjyqtarët për anësi në ndeshjen gjysmëfinale midis Argjentinës dhe Brazilit, ku fitues doli Selecao duke shkuar në finale. Messi u shpreh se arbitrat e ndihmuan Brazilin të shkonte në finale.

Si ndëshkim për shpërthimet e tij, Messi do të vuajë një pezullim tre mujor nga njoftimi i së premtes, duke e përjashtuar atë nga ndeshjet e Argjentinës deri në nëntor. Kjo do të thotë se ai do të humbasë miqësore kundër Kilit, Meksikës dhe Gjermanisë, ndërsa Messi gjithashtu është gjobitur me 50,000 dollarë.
Skip to toolbar