Formacionet zyrtare/ Reja i beson portën Strakoshës, Franca kujdeset për mbrojtjen

SPORT


Më shumë se një orë nga nisja e ndeshjes kualifikuese Francë-Shqipëri, janë publikuar formacionet zyrtare të të dyja skuadrave. Trajneri i kuqezinjve, Edy Reja, ka vendosur të provojë skemën 3-5-2 ndaj ‘gjelave’ duke shpresuar në rezultat pozitiv. Ndryshe nga sa pritej, Reja i ka besuar portën Thomas Strakoshës për këtë sfidë delikate dhe shumë të rëndësishme.


Përpara gardianit të kuqezinjve do të rresthohet Mavraj, Gjimshiti e Ismajli, ndërkohë që trajneri ka vendosur që Hysaj të luajë i avancuar në krah. Në mesin e fushës, veç Hysajt, do të jetë Ramadani, Bare, Abrashi, Roshi, ndërsa në sulm do të jetë Uzuni dhe Balaj. Skema e përdorur nga trajneri Reja mund të ndryshojë në çdo kohë, pasi Hysaj rikthehet në pozicionin e tij natyral, ndërsa Ramadani asiston në mbrojtje, duke kaluar në një 5-3-2.

Ndërkohë, Franca e nis në portë me Hugo Lloris, ndërsa në mbrojtje janë PAvard, Varane, Lenglet dhe Lucas. Në në mesin e fushës do të luajnë Tolisso, Matuidi, Lemar, Griezmann dhe Coman, ndërsa në sulm do të jetë i vetëm Giroud. Në këtë takim, Franca vjen me mungesën e yllit kryesor të skuadrës, Kylian Mbappe.