Grekët (mezi) presin që të ketë trazira dhe viktima

AKTUALITET


Jo kudo ndër fqinjët tanë zhvillimet në Shqipëri, po shihen me shqetësim. Përkundrazi nga Greqia vijnë sinjale entuziasmi nga gazetat e Athinës. Të cilat nuk ndalen te kritikat ndaj qeverisë dhe akuzave ndaj saj. Një gazetare, Helen Bratt, në shkrimin e saj, parashikon se situata do jetë me keq se në 1997 dhe se para dhe pas 30 qershorit do të ketë viktima. Sipas gazetares me emrin Helen Bratt (emri nuk lë dyshime se pavarësisht mbiemrin, ajo është një greke e pastër), fajin e ka Edi Rama. Në shkrim thuajse me entuziasëm parashikohet që pikërisht kembëngulja e tij për të mos dhënë dorëheqjen, do cojë në atë që Helena (mezi) pret: që shqiptarët të vriten mes njëri tjetrit. Për të forcuar “simpatinë” për Shqipërinë, ajo shoqëron shkrimin e me një foto të disa të rinjve që mbajnë flamurin tonë kombëtar dhe atë të ISIS. Ja si na shikon Helena greke (poshtë shkrimi i plotë)

Nga Helen Bratt


Refuzimi i tij për të hequr dorë nga pushteti ka çuar në përndjekjen dhe heshtjen e kundërshtarëve të tij politikë

 Shqipëria është në një konflikt të thellë dhe të rrezikshëm që mund të rezultojë në gjakderdhje dhe luftë civile.  Për muaj të tërë partitë opozitare dhe mijëra njerëz janë mbledhur në Tiranë duke kërkuar dorëheqjen e Kryeministrit Edi Rama dhe krijimin e një qeverie kalimtare e cila do të sigurojë zgjedhje të lira dhe të ndershme.

 Kjo krizë politike mund të konsiderohet e tmerrshme sa ajo e vitit 1997 kur Shqipëria përjetoi kaos total.  Por kjo krizë mund të sjellë pasoja më të këqija se ajo e vitit 1997, sepse kërcënon themelet e shtetit dhe qeverisjes, rendin kushtetues dhe mund të destabilizojë të gjithë rajonin.

 Për gjashtë vitet e fundit, përkundër nivelit të lartë të korrupsionit në qeveri, trafikimit ndërkombëtar të drogës që përfshinë Ministrin e Brendshëm, policinë e shtetit dhe madje edhe zyrtarët e ushtrisë, qeveria e Ramës ka punuar për të shkatërruar procesin kushtetues në Shqipëri, duke i dhënë Kushtetutës  Gjykata e pafuqishme nëpërmjet të ashtuquajturës ‘reformë gjyqësore’, një eksperiment i përdorur vetëm për të lejuar kontrollin e tij të plotë të sistemit gjyqësor.

 Vendi është aktualisht pa një Gjykatë Kushtetuese, me një Parlament me 122 vende nga 140, nën kontrollin e tij, me një Prokurori të Përgjithshëm të emëruar kundër Kushtetutës dhe vullnetit të faktorëve politikë dhe publikë, dhe kohët e fundit ai ka paraqitur një parlament parlamentar formal  kërkesa për heqjen e Presidentit të Republikës nga detyra, i vetmi institucion që është ende në fuqi dhe që garanton unitetin e popullit.  Dekreti i lëshuar nga Presidenti për anulimin e 30 qershorit që synonte shmangien e konfliktit civil dhe ofroi një shans për dialog midis palëve politike.  Por me kokëfortësinë e tij, Edi Rama ishte i vendosur të përshkallëzonte krizën dhe të nxiste largimin e Presidentit nga zyra.  Kjo është diktatura e pastër.

 Shumë kaseta audio doli në ditët e fundit nga gazeta gjermane Bild e zyrtarëve në qeverinë e Rama duke folur me figura të krimit të organizuar në vend për të blerë vota në zgjedhjet e vitit 2017.  Kryeministri Rama, Ministri Damian Gjiknuri, kryetari i bashkisë Vangjush Dako, u kapën në këto kaseta.  Ky zbulim shkaktoi trazira masive civile dhe partia opozitare kërkoi dorëheqjen e Rama dhe mbajtjen e zgjedhjeve të reja.

 Në çdo vend demokratik, kryeministri duhet të kishte dhënë dorëheqje, por në vend të kësaj, si përgjigje ndaj këtij skandali, Rama e shtyu zyrën e Prokurorit që të shoqëronte me forcë Lulzim Basha, kreun e opozitës, për marrjen në pyetje, frikësimin e tij me një arrestim të mundshëm dhe shtyrje të mëtejshme  largimi i Presidentit të Republikës nga detyra.

 Me një parlament të paligjshëm nën kontroll, Prokurori i Përgjithshëm me urdhër të tij, udhëheqësi i opozitës në burg, Presidenti i Republikës hoqi dorë nga detyra, Komisioni Qendror Zgjedhor në dispozicion për të shkelur ndonjë ligj, ushtria gati për të ndërhyrë në komandën e tij,  me shumë diplomatë të BE dhe të huaj në listën e pagave, Edi Rama ka një kalim të lirë për të mbajtur zgjedhjet më 30 qershor, duke hyrë vetëm në zgjedhje, duke fituar të gjitha 61 bashkitë e Shqipërisë.

 Ky plan nuk është asgjë më shumë se një grusht shteti.  Shumë konfrontime kanë filluar tashmë.  Me komunat dhe qytetarët e zakonshëm përplasen me policinë e shtetit.  Në ditët që do të vijnë, konflikti do të përshkallëzohet dhe pritet një numër i viktimave.  Edi Rama është i vetëdijshëm për një skenar të tillë dhe duket i gatshëm të rrezikojë jetën e shumë shqiptarëve vetëm për të ruajtur vendin e tij.

 Hyrja në zgjedhje pa opozitën do të ketë pasoja serioze për integrimin e vendit në BE.  Ajo do të vendosë vendin shumë hapa prapa dhe do të ndikojë shumë në vendimin e Komisionit të BE-së për hapjen e bisedimeve të pranimit të planifikuara përpara tetorit 2019.

 Pyetja që lind është pse ai është i gatshëm të zgjedhë një rrugë të tillë?  Simple.  Për shkak se popullariteti i tij ka rënë në mënyrë dramatike dhe shanset për të qëndruar në pushtet janë shumë të vogla.  Duke u frikësuar nga humbja e rëndë në zgjedhje, ai duket i gatshëm dhe i vendosur të lejojë Shqipërinë të digjet dhe të rrezikojë jetën e popullit të tij, si dhe të krijojë një mundësi ideale për çdo aktor tjetër të destabilizojë të gjithë rajonin.

 Mediat ndërkombëtare kanë shprehur shqetësime të thella dhe madje e quajtën Rama një “i çmendur”.  Ky i çmendur ka një ego të madhe dhe dëshirë të pandalshme për pushtet, prandaj, shqiptarët, si dhe vendet fqinje, janë në rrezik të madh.  Nëse Rama vazhdon me planin e tij, 30 Qershor do të kthehet në gjak.  Gjithçka mund të ndalohet me një akt të vogël integriteti në emër të tij, dorëheqjes, dialogut ose çfarëdo mjeti tjetër për të shmangur këtë luftë civile të gatshme për t’u zhvilluar në ditët ose ndoshta në orët që do të vijnë.




Skip to toolbar