Identifikohen dy nga grabitësit në Rinas? Ja e vërteta e policisë


Grabitja spektakolare e parave në Rinas disa ditë më parë vijon të jetë ende në qendër të vëmendjes. Pas vrasjes së njërit prej grabitësve Admir Murataj, polica është vënë në ndjekje të identifikimit dhe kapjes së bashkëpunëtorëve të tjerë.

Ditën e sotme në shumë media ka qarkulluar lajmi se janë identifikuar nga policia dy autorë të tjerë, duke publikuar emrin dhe imazhin e tyre.


BalkanWeb

Grabitja në Rinas, ja bashkëpunëtorët e Murataj nën survejim Lexo të plotë

Top Channel

Në lupë grabitësit e bankave. Analizohen grupet kriminale të ngjashme me Rinasin. Lexo të plotë

Shqiptarja

Identifikohen dy nga autorët e grabitjes në aeroportin e Rinasit Lexo të plotë

Mirëpo ka qenë vetë policia e shtetit që ka reaguar ndaj këtyre lajmeve duke i cilësuar si jo të vërteta dhe të pasakta. Madje u ka kërkuar edhe ndihmë qytetarëve që për çdo informacion të telefonojnë 112 ku do t’u ruhet anonimati.

“Lidhur me disa publikime në media ditën e sotme, për hetimet mbi grabitjen e datës 9 prill 2019 në Rinas, grupi i posaçëm hetimor deklaron se këto lajme janë të pavërteta dhe të pasakta.
Duke përfituar nga ky komunikim me mediat dhe publikun, garantojmë qytetarët se Policia e Shtetit, Prokuroria dhe agjenci të tjera ligj zbatuese mbeten shumë të angazhuara për zbardhjen sa më të shpejtë të rrethanave të grabitjes, zbulimit të autorëve dhe përballjen e tyre me drejtësinë.
Çdo qytetar që ka informacion që beson se ndihmon hetimin, mund të telefonojë falas në numrin 112, duke ju garantuar anonimatin.”

Reagim i Prokurorisë së Krimeve të Rënda dhe Policisë së ShtetitLidhur me disa publikime në media ditën e sotme, për…

Publiée par Policia e Shtetit sur Vendredi 19 avril 2019

Pasditen e 9 prillit, 5 persona të armatosur hynë në pistën e avionëve në Rinas me një fugon me mbishkrimin “Hetimi Tatimor”, ku arritën të grabisnin në sasi të madhe parash, që do të transportoheshin me avion jashtë Shqipërisë. Gjatë largimit të tyre pati edhe shkëmbim me armë zjarri me policinë ku mbeti i vdekur edhe njëri prej grabitësve, Admir Murataj, që dyshohet edhe si organizatori i sulmit.
Skip to toolbar