Japonia dhe SHBA dakordësohen për sanksionet kundër Rusisë, rikonfirmojnë mbështetjen për Ukrainën

BOTA


Japonia dhe Shtetet e Bashkuara thanë të martën se do të vazhdojnë të punojnë me njëra-tjetrën në ruajtjen e sanksioneve kundër Rusisë dhe mbështetjen e Ukrainës në përputhje me një marrëveshje që Grupi i Shtatë vendeve të industrializuara arriti vitin e kaluar.

Në një takim që zgjati 60 minuta me Zëvendës Sekretarin e Thesarit të SHBA-së Wally Adeyemo, zëvendësministri japonez i Financave për Çështjet Ndërkombëtare Masato Kanda, deklaroi se të dy palët shkëmbyen gjithashtu pikëpamje të sinqerta mbi ekonominë globale midis çështjeve të tjera, shkruan Reuters.


G7, i përbërë nga Japonia, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca, Italia dhe Bashkimi Evropian, ishin zotuar në maj të kufizojnë eksportet në Rusi që mund të financojnë përpjekjet e saj të luftës në Ukrainë. Japonia ishte kryesuese e grupit në vitin 2023.

Vendet perëndimore, të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, kanë dërguar miliarda dollarë në armë dhe mbështetje ekonomike në Ukrainë që kur Rusia filloi një pushtim në shkallë të plotë në shkurt 2022./abcnews.al
Skip to toolbar