Kërcënimi rus dhe bjellorus, Polonia po përgatitet të ndërtojë bunkerë, llogore përgjatë kufijve

BOTA


Polonia po përgatitet të ndërtojë bunkerë dhe llogore përgjatë kufijve të saj me Rusinë dhe Bjellorusinë , tha të enjten shefi i mbrojtjes Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

I pyetur nëse Polonia duhet të fillojë ndërtimin e bunkerëve, kanaleve dhe llogoreve në kufi, Kosiniak-Kamysz u përgjigj duke thënë se “Po, i gjithë plani tashmë është duke u përgatitur”.


“Ne po e bëjmë këtë tashmë de facto. Unë e trajtoj këtë çështje pak më gjerë, si një forcim të kufirit. Ne po riparojmë dhe forcojmë gardhin përgjatë kufirit polak-bjellorusi, ka një grup ushtarak në Podlasie, në rajonet Lublin, Masovian dhe Warmian-Masurian dhe një prani ushtrie që mbështet rojet kufitare,” shtoi ai.

Polonia iu bashkua NATO-s në 1999 dhe Lituania në 2004, duke rezultuar në enklavën ruse të Kaliningradit të rrethuar nga shtetet e NATO-s. Hendeku Suwalki, një rrip toke 65 kilometra midis Kaliningradit dhe Bjellorusisë, u bë kështu një vend i konflikteve të mundshme në të ardhmen, të përkeqësuar në muajt e fundit pasi Polonia dhe Rusia rritin retorikën ushtarake dhe forcat e NATO-s dhe ruse kryejnë stërvitje ushtarake pranë kufirit.

Në janar 2022, Polonia filloi ndërtimin e një gardh kufitar në kufirin e saj me Bjellorusinë për të parandaluar imigracionin e paligjshëm në mes të krizës kufitare Bjellorusi-BE.

Gardhi prej çeliku prej 5.5 metrash i mbuluar me tela me gjemba kushtoi 407 milionë dollarë përfundoi më 30 qershor 2022. Në fund të vitit 2022, ushtarët polakë filluan të vendosnin tela brisk përgjatë kufirit të Polonisë me Kaliningrad.
Skip to toolbar