Kroacia mban sot zgjedhjet parlamentare, garë e ashpër mes dy zyrtarëve të lartë të vendit

AKTUALITET


Kroacia mban këtë të mërkurë (17 prill) zgjedhjet parlamentare, të cilat pasojnë një fushatë që u shënua nga shkëmbime të nxehta midis dy zyrtarëve të lartë të vendit, duke shkaktuar një krizë politike në vendin ballkanik që i përket si Bashkimit Evropian dhe NATO-s.

Votimi i sotëm do të vendosë përballë Bashkimin Demokratik Kroat (HDZ) të udhëhequr nga kryeministri në detyrë Andrej Plenkoviç kundër një aleance të partive të qendrës dhe të krahut të majtë të udhëhequr zyrtarisht nga presidenti populist Zoran Milanoviç dhe Partia e tij Social Demokratike (SDP).


Shumëçka është në rrezik në garën për parlamentin 151-vendësh të Kroacisë, jo vetëm në vetë vendin, por edhe për Evropën, pasi ajo përballet me paqëndrueshmërinë nga pushtimi rus i Ukrainës.

Nëse HDZ qëndron në pushtet, vendi do të ruajë stabilitetin relativ politik dhe do të vazhdojë në kursin properëndimor në mbështetjen e Ukrainës në luftën e saj kundër Rusisë.

Një sukses për SDP mund ta vendosë atë në rrugën e fitores në zgjedhjet e Parlamentit Evropian në qershor dhe zgjedhjet presidenciale në dhjetor.

Kjo do të tronditte dominimin e gjatë të politikës së HDZ-së dhe hapësirën potencialisht të hapur për ndikim më të fortë pro-rus në vend, të ngjashëm me Hungarinë dhe Sllovakinë.
Skip to toolbar