Kupa, Luftëtari harron krizën

Më të fundit


Në gjysëmfinale me Tiranën dhe Skënderbeun

Tirana, Luftëtari dhe Skënderbeu janë tre ekipet e para gjysmëfinaliste të Kupës së Shqipërisë, ndërsa pasdite do të mësohet dhe emri i ekipit tjetër, që do dalë nga përballja mes Kukësit dhe Teutës. Skuadra e Tiranës, ndonëse u mund në transfertën e Laçit me rezultatin 2-0, kalon në turin tjetër pas fitores së ndeshjes së parë çerekfinale në shtëpi ndaj kurbinasve me rezultatin 3-0.

Dy golat për ekipin e drejtuar nga Sulejman Starova u shënuan nga Shtubina në minutën e 29` dhe Çokaj në minutën e 48`. Ndeshja do të mbyllej me këtë rezultat, me ekipin bardheblu që e sheh veten në gjysmëfinalen e kupës.


Luftëtari ka befasuar Partizanin përsëri sot, duke e mundur me rezultatin 1-0 në ndeshjen e kthimit çerekfinale të Kupës së Shqipërisë, e për rrjedhojë duke u kualifikuar në turin gjysmëfinal. Dunga ka shënuar golin e avantazhit dhe të fitores për Luftëtarin sot, pas një ekzekutimi perfekt të një penalltie në minutën e 31`.

Partizani u mundua të reagonte, por në fund iu dorëzua fatit dhe rezultatit final të dy ndeshjeve çerekfinale (3-1 rezultati i përgjithshëm), që i jep një biletë gjirokastritëve për në gjysmëfianlen e Kupës së Shqipërisë.

Skënderbeu kualifikohet direkt në gjysmëfinale, pasi skuadra korçare nuk i luajti dy përballjet çerekfinale me Kamzën, pasi këto të fundit janë përjashtuar nga të gjitha garat në kampionat, pas akteve të dhunës në stadium të ndodhura disa javë më parë në një takim të kampionatit.

Pasditen e sotme do të mësohet dhe ekipi tjetër që shkon në gjysmëfinalen e Kupës së Shqipërisë. Do të jetë përballja e orës 17:00, mes Kukësit dhe Teutës, ajo që do të prodhojë dhe gjysmëfinalistin e radhës të kupës. Takimi i parë mes këtyre dy ekipeve ka përfunduar në barazim 2-2 në fushën e Teutës, çka sot për verilindorët do të synojnë fitoren duke shfrytëzuar dhe faktorin fushë.
Skip to toolbar