Kuvend, Opozita kërkon interpelancë me ministren e Shëndetësisë për Onkologjikun

Më të fundit


Kuvendi mblidhet këtë të enjte në seancën e radhës parlamentare. Pika më e nxehtë e ditës pritet të jetë interpelanca me ministren e Shëndetësisë, Albana Koçiu.

Deputeti që depozitoi kërkesën për interpelancë në Kuvend, ishte deputeti demokrat, Tritan Shehu, në lidhje me ligjin e propozuar për surrogacinë, por pritet që i gjithë debati të zhvendoset te skandali në shërbimin onkologjik në QSUT, ku mjekë dhe infermierë ishin të përfshirë në korrupsion, duke rrezikuar jetët e pacientëve.

Për rastin, Gjykata e Tiranës bazuar në të dhënat e operacionit, dha masën arrest shtëpie për  Edmond Gashin, mjek në onkologjik  i cili ka lidhje edhe me klinikën pirvate Megis që ndodhet në zonën e Unazes së Re, ku thuhet se transferoheshin pacientët.

Po kështu, është lëshuar detyrim paraqitjeje për mjeken onkologe Alketa Pere dhe ish zv/drejtoreshën e QSUT-së, e cila mbulonte shërbimin onkologjik në atë periudhë  dhe dy persona të tjerë, të cilët merreshin me koordinimin në shërbimin onkologjik.Skip to toolbar