Mbahen peng disa persona në një lokal në Holandë, autori ka armë dhe eksplozivë me vete

BOTA


Disa persona janë marrë peng në një lokal në një qytet të Holandës të shtunën, ndërsa policia ka urdhëruar evakuimin e 150 shtëpive dhe ka mbyllur qendrën e qytetit. Nuk dihet se sa persona janë marrë peng, por mediat lokale raportojnë se bëhet fjalë për 4 ose 5 persona.

Policia tha se nuk ka të dhëna për një sulm terrorist dhe se ende nuk dihet arsyeja e ngjarjes. Raportimet e para duket se janë bërë rreth orës 5:42 të mëngjesit, që do të thotë se situata e rëndë vazhdon prej orësh tashmë.


Personi në fjalë pretendon se ka eksploziv dhe armë dhe është vendosur një perimetër sigurie. Pamjet nga vendi i ngjarjes në Ede, një qytet tregu rural 85 kilometra në juglindje të Amsterdamit, tregojnë policinë dhe zjarrfikësit në rrugë.
Skip to toolbar