Ndahet nga jeta ish-kampioni i botës në F1, Niki Lauda!

SPORT


Tre herë kampioni i botës F1 Niki Lauda ka vdekur në moshën 70 vjeçare. Lajmin për ndarjen nga jeta të ish-pilotit të Formula 1! “Sukseset e tij unike si në sport ashtu dhe si sipërmarrës janë dhe mbeten të paharrueshme. Drejtimi i tij i palodhshëm, korrektësia dhe guximi mbeten një shembull dhe standard për të gjithë ne. Jashtë vëmendjes së publikut, ai ishte një burrë, baba dhe gjysh i dashur”, citohet ndër të tjera në deklaratën e familjes së tij.

Pas lajmit të ndarjes nga jeta të tre herë ish-kampionit të botës, kanë ardhur dhe mesazhet e para ngushëlluese për familjen e Niki Laudas. “Një legjendë na ka lënë. Pusho në paqe Niki”, ka shkruar në Twitter piloti Jenson Button. Po në Twitter skuteria McLaren ka shkruar: “Të gjithë në McLaren janë thellësisht të pikëlluar pasi mësuam se miku dhe kolegu ynë, gjithashtu Kampioni Botës i Formula 1, Niki Lauda, ka ndërruar jetë. Niki do të jetë përgjithmonë në zemrat tona dhe të ruhet në historinë tonë”.


Niki Lauda i shpëtoi njëherë vdekjes në vitin 1976, kur Ferrari j tjj u përplas në Nurburging në Gjermani. Megjithatë, Lauda u rikuperua shpejt atë sezon duke e mbyllur në vendin e dytë kampionatin e Formula 1. Më pas Lauda fitoi dy nga tre kampionatet e Formula 1, ndërsa në vitin 1979 ai e la sportin të përqendrohej në ngritjen e linjës ajrore të tij Lauda Air.

Ai u kthye shkurtimisht në gara pas një oferte nga McLaren, duke fituar kampionatin e shoferëve të F1 për herë të tretë më 1984, para se të tërhiqej vitin e ardhshëm. Lauda themeloi një linjë ajrore në vitin 2003, ndërsa më pas ai shërbeu si kryetar joekzekutiv i ekipit Mercedes dhe krijoi një lidhje të ngushtë me shoferin Lewis Hamilton, i cili u bashkua me ekipin në vitin 2013.

Gjatë dekadave të fundit, Lauda iu nënshtrua dy herë transplantimit të veshkave, duke marrë një organ të dhuruar nga vëllai i tij në vitin 1997 dhe një tjetër dhuruar nga e dashura e tij në vitin 2005. Në gusht të vitit të kaluar ai iu nënshtrua një transplantimi të mushkërive në Spitalin e Përgjithshëm të Vjenës, pasi u pa e nevojshme për shkak të një sëmundje misterioze.
Skip to toolbar