Skandali i korrupsionit në PE/ Panzeri lirohet nga burgu, por mbetet me byzylyk elektronik

BOTA


Pier Antonio Panzeri, ish-deputeti socialist i BE-së i dyshuar gjerësisht si kreu i skandalit të korrupsionit që ka tronditur Parlamentin Evropian, u lirua të enjten nga burgu pas gati pesë muajsh prapa hekurave.

Panzeri do të qëndrojë në arrest dhe do të akuzohet penalisht, por tani do të mbajë një byzylyk elektronik, konfirmoi për Euronews Zyra e Prokurorisë Federale belge.


Vendimi u mor nga një gjyqtar pas një seance dëgjimore në Bruksel të enjten në mëngjes.

Panzeri do të lirohet në ditët në vijim dhe do të duhet të përballet me gjyqtarin çdo dy muaj, tha zyra e prokurorisë, që do të thotë se fati i tij mund të ndryshojë ende.

Panzeri u arrestua në mes të dhjetorit dhe u akuzua për pjesëmarrje në një organizatë kriminale, korrupsion dhe pastrim parash.

Këto akuza u aplikuan edhe për eurodeputeten greke Eva Kaili, partnerin e saj vendas Francesco Giorgi, drejtorin e OJQ-së Niccolò Figà-Talamanca dhe eurodeputetin belg Marc Tarabella.

Giorgi dhe Figà-Talamanca janë liruar nga burgu, megjithëse Giorgi është gjithashtu nën monitorim elektronik, ndërsa Kaili dhe Tarabella mbeten pas hekurave.

Ndërkohë, eurodeputeti italian Andrea Cozzolino, i cili thuhet se përballet me të njëjtat akuza penale, po lufton ekstradimin nga Italia në Belgjikë. Pesë individët kanë mohuar vazhdimisht çdo keqbërje.

Panzeri konsiderohet si pjesa që lidh të gjithë personazhet në skemën e përhapur të parave për favore që përfshinte “shuma të mëdha parash” që dyshohet se janë paguar nga Katari dhe Maroku me synimin për të ndikuar në politikëbërjen brenda Parlamentit Evropian.

Katari dhe Maroku i mohojnë me forcë akuzat, duke i quajtur ato të pabaza.

Çështja, e njohur si Katargate, mori një kthesë befasuese në mes të janarit kur Panzeri nënshkroi një të ashtuquajtur “marrëveshje pendimi” me autoritetet belge, në të cilën ai u zotua të ndajë detaje “të konsiderueshme” dhe “zbuluese” në lidhje me shkëmbimet e supozuara të parave.

Sipas marrëveshjes, Panzeri pranoi pjesëmarrjen e tij kriminale dhe u zotua të identifikonte ata që supozohej se kishte dhënë ryshfet.

Ai pranoi gjithashtu një dënim të kufizuar me burg, një gjobë dhe konfiskimin e pasurisë së tij të sekuestruar.

“Z. Panzeri pranon sot se ka marrë pjesë aktive në akte korrupsioni në lidhje me Katarin dhe në lidhje me Marokun dhe për rrjedhojë se ka qenë i korruptuar dhe ka korruptuar të tjerët”, tha avokati i tij, Laurent Kennes, për Euronews në janar pas nënshkrimit të marrëveshjes.

Zbulimet e Panzerit thuhet se kanë luajtur një rol në çështjet e Eva Kailit dhe Marc Tarabellës, ekipet mbrojtëse të të cilëve kanë sfiduar besueshmërinë e italianit si dëshmitar.

Është e paqartë nëse marrëveshja ka pasur ndonjë ndikim në vendimin gjyqësor të së enjtes.

Kush është Pier Antonio Panzeri?

Një deputet socialist me tre mandate, Pier Antonio Panzeri u zgjodh për herë të parë në Parlamentin Evropian në 2004.

Ai e fokusoi kohën e tij si ligjvënës evropian në punësimin, të drejtat sociale, punët e jashtme, sigurinë globale dhe ndihmën për zhvillim.

Ai kryesoi delegacionin për marrëdhëniet me vendet e Magrebit nga viti 2009 deri në vitin 2017. Më pas ai u bë kryetar i nënkomisionit për të drejtat e njeriut, post të cilin e mbajti derisa u largua nga parlamenti në vitin 2019.

Si ish-deputet i Parlamentit Evropian, Panzeri kishte të drejtën e një distinktiv të përhershëm aksesi në ambientet e parlamentit.

Në shtator 2019, vetëm disa muaj pas zgjedhjeve evropiane, Panzeri themeloi një organizatë jofitimprurëse në Bruksel të quajtur Fight Impunity, qëllimi i deklaruar i së cilës është të “promovojë luftën kundër mosndëshkimit për shkeljet e rënda të të drejtave të njeriut dhe krimet kundër njerëzimit”.

Luftoni mosndëshkimin, i cili nuk u shfaq në Regjistrin e Transparencës së BE-së – një bazë të dhënash në të cilën supozohet të renditen individët dhe organizatat që përpiqen të ndikojnë në procesin e bërjes së ligjeve dhe zbatimit të politikave të BE-së – ndanë të njëjtën adresë si Jo Paqe pa Drejtësi, OJQ-ja e udhëhequr nga Niccolò Figà-Talamanca.

Që kur shpërtheu skandali në mes të dhjetorit, si Eva Kaili ashtu edhe Francesco Giorgi e kanë drejtuar gishtin nga Panzeri si menaxher i shkëmbimeve të parave.

Në shtëpinë e Panzerit thuhet se u gjetën mbi 600,000 euro para të gatshme. Sipas gazetës belge Le Soir, Giorgi ka vepruar si përkthyes i Panzerit, ish-shefit të tij, gjatë takimeve me zyrtarët e Katarit, sepse eurodeputeti italian nuk dinte të fliste anglisht.
Skip to toolbar