Sot nis EURO2024, nga stadiumet te ndeshjet, gjithçka që duhet të dini

Më të fundit


Për muajin e ardhshëm, nga e premtja 14 qershor deri të dielën 14 korrik, vëmendja e futbollit europian do të jetë te Gjermania. Të premten mbrëma të zotët e shtëpisë presin Skocinë, në ndeshjen e parë të Euro 2024.

Gjithçka që duhet të dini

Edicioni i 17-të i Kampionatit Evropian është pritur në Gjermani.

Euro 2024 do të zgjasë një muaj. Ndeshja hapëse do të zhvillohet në Allianz Arena të Mynihut dhe finalja në stadiumin Olimpik të Berlinit.

Në turne marrin pjesë 24 vende, duke përfshirë 9 mbajtës të titullit, përkatësisht Republikën Çeke dhe Sllovakinë (si Çekosllovakia në 1976), Danimarka, Franca, Gjermania, Italia, Holanda, Portugalia dhe Spanja.

Euro 2024 do të mbahet në 10 qytete. Këto janë: Berlini, Mynihu, Këlni, Dortmundi, Dyseldorfi, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburgu, Lajpcigu dhe Shtutgarti.

Gjermania është i vetmi vend që ka marrë pjesë në 14 kampionate evropiane të futbollit. “Panzerat” së bashku me Spanjën kanë më shumë trofe nga të gjitha vendet e tjera, me 3 kupa.

Euro 2024 do të ketë 51 ndeshje në 22 ditë të ndryshme ndeshjesh.

Stadiumet që do të presin ndeshjet

Nisja në Kampionatin Evropian të Futbollit 2024 do të zhvillohet mbrëmjen e së premtes (14/06) me ndeshjen mes mikpritësve Gjermanisë ndaj Skocisë, në kuadër të ndeshjes së parë të Grupit A. Ndeshja do të luhet në “Allianz Arena” në Mynih, një nga dhjetë stadiumet ku do të luhen ndeshjet në turne.

Fillimisht u zgjodhën nëntë stadiume që u përdorën edhe në Kupën e Botës 2006. Këto janë Stadiumi Olimpik i Berlinit, Signal Induna Park në Dortmund, Allianz Arena në Mynih, Stadiumi RainEnergy në Këln, Arena në Shtutgart, Volksparkstadion në Hamburg, Arena Commerzbank në Frankfurt, Red Bull Arena në Leipzig dhe Feltins Arena në Gelsenkirchen, Merkur Spiel Arena e Dusseldorf-it, e cila nuk u përdor në 2006, por u përdor për Kupën e Botës 1974 dhe Euro 1988, do të jetë zgjedhja e 10-të.

Në të kundërt, Hannover, Nuremberg dhe Kaiserslautern, qytetet pritëse në 2006, nuk do të përdoren në këtë turne. Stadiumet e tjera, si Bremen dhe Mönchengladbach, nuk u zgjodhën.

Vendet mbulojnë rajonet kryesore të Gjermanisë, por zona me më shumë vende është në zonën metropolitane të Rhine-it, në shtetin e Rhein-Westfalisë së Veriut, me 4 nga 10 qytetet pritëse (Dortmund, Dusseldorf, Gelsenkirchen, Këln).Skip to toolbar