Firma me Griezmann, Barcelona nën hetim, rrezikon të ‘paguhet’ shtrenjtë

Antoine Griezmann mund t`i kushtojë më shtrenjtë se 120 milionë euro Barcelonës. Të premten Federata Spanjolle e Futbollit ka nisur një hetim ndaj klubit Katalanas, pas një krese të bërë nga Atletico Madrid, që pretendon se Barcelona dhe Griezmann (ish-lojtar i Atleticos), kanë bërë një marrëveshje të fshehtë në mars të këtij viti.

Disa ditë pasi palët arritën marrëveshjen e transferimit, ku Barcelona pranoi të paguante klauzolën e Griezmann ndaj Atletico Madrid për 120 milionë euro, klubi kryeqytetas pretendon se ka zbuluar një marrëveshje të fshehtë mes ish-lojtarit të tyre dhe ekipit katalanas, bërë në mars.

Sipas Atletico Madrid, kjo marrëveshje është bërë në një kohë kur vlera e klauzolës së lojtarit ishte ende 200 milionë euro dhe nuk kishte zbritur në 120 milionë euro, për këtë arsye Atletico kërkon hetim nga Federata Spanjolle e Futbollit për Barcelonën dhe Antoine Griezmann.

“Atletico Madrid ka kuptuar se kontrata ishte kryer para përfundimit të sezonit të kaluar, në bazë të fakteve, veprimeve dhe deklaratave të lojtarit dhe Barcelonës, ka nisur procedurat që i konsideron të nevojshme për t mbrojtur të drejtat dhe interesat legjitime të klubit”, shkruhet në deklaratën e Atletico Madrid, raportojnë mediat spanjolle.

Presidenti i Atleticos, Enrique Cerezo është shprehur së fundi për çështjen se Barcelona dhe Griezmann kanë shkelur rregullat e Federatës, duke nënshkruar një marrëveshje në mars. Sipas rregullores së Federatës Spanjolle të Futbollit, neni 143, “… klubi i interesuar për të përvetësuar një futbollist profesionist duhet të njoftojë dhe komunikojë me shkrim interesimin e tij te klubi që zotëron lojtarin, përpara e të nisë negociatat me vetë futbollistin”.

Atletico Madrid zyrtarizon Trippier, zuri vendin e Hysajt

Atletico Madrid ka zyrtarizuar transferimin e mbrojtësit të djathtë, Kieran Trippier, që lë Tottenham për skuadrën madrilene. Trippier gjithashtu i zë vendin Elseid Hysajt, që ishte një nga kandidatët për të shkuar te Atletico Madrid këtë merkato. Megjithatë, ish-mbrojtësi i Tottenham ka nënshkruar një marrëveshje trevjeçare në ‘Wanda Metropolitano’, duke u bashkuar me ekipin e Diego Simeone për të zëvendësuar Juanfranin, që është duke u larguar.

Atletico fillimisht ishte i interesuar për shërbimet e Meunier nga PSG, por çmimi i lartë i kërkuar nga klubi për transferimin, e detyroi Los Colchoneros që të ndryshonte plan. Trippier është një nga lojtarët e vlerësuar më herët nga Simeone, plus transferimi i tij i ka kushtuar vetëm 22 milionë euro skuadrës së Atleticos. Gjatë kësaj merkatoje, Diego Simeones i janë larguar apo do të largohen disa lojtarë të rëndësishëm, si: Antoine Grtiezmann, Juanfran, Diego Godin, Lucas Hernandez dhe Rodi.

Ndërkohë, afrimi i Trippier i bën Los Colchoneros klubin më aktiv në merkato deri tani në Spanjë, pasi me shpenzimin për të, vlera totale e shpenzuar në merkato shkon 220 milionë euro. Mbrojtësi anglez bëhet nënshkrimi i gjashtë i klubit, pas Joao Felix (126 milion euro, Benfica), Marcos Llorente (30 milion euro, Real Madrid), Felipe (20 milion euro, Porto); Renan Lodi (20 milionë euro, Club Athletico Paranaense) dhe Héctor Herrera (pa pagesë, Porto).

https://twitter.com/Atleti/status/1151522153105436674/photo/1

Griezmann te Barcelona: Kënaqësi të punoj me Messin

Griezman është blerja më e re e Barcelonës. Sulmuesi Francez u prezantua një ditë më parë te skuadra Blaugrana, pasi Barcelona pranoi të paguante gati 107 milionë euro në arkat e Atletico Madrid, për të blerë sulmuesin. Pas prezantimit zyrtar, Antoine Griezmann ka folur për mediat, ku është shprehur se ndihet i lumtur që vjen në Barcelonë, duke shpresuar se do të ndihmojë klubin për të arritur objektivat.

“Jam shumë i lumtur. Pres me padurim të punoj me skuadrën dhe të takohem me shokët e mi të rinj. Është një sfidë e re, me objektiva të tjerë. Unë shpresoj se mund të bëj mirë ashtu si kam bërë me Atleticon. La Liga, Copa del Rey, Champions League, janë objektivat e klubit dhe gjithashtu objektiva për mua, shpresoj që t`i fitojë ato trofe këtu”, është shprehur Griezmann. Sulmuesi francez tashmë gjen te Barcelona disa prej bashkëatdhetarëve të tij, Samuel Umtiti dhe Ousmane Dembele.

Ndërkohë, Griezmann ka folur edhe për Lionel Messin, sulmuesin kryesor të Barcelonës, që tashmë do t`a ketë shok skuadre dhe jo më kundërshtar në La Liga. “Mezi pres ta takoj atë, të shoh se si stërvitet çdo ditë në trajnim. Të luash pranë tij do të jetë kënaqësi e madhe. Kam dashur gjithmonë të vij këtu, familja më ka mbështetur. Për mua, është një klub i madh, dhe shpresoj ta ndihmoj që të vazhdojë të jetë akoma më i madh”, ka thënë ndër të tjera Griezmann.

Gjatë të dielës, Griezmann ka kryer vizitat mjekësore te Barcelona, dhe më pas firmosjen e kontratës së re me klubin. Më pas, gjatë fillimit të javës, 29-vjeçari do të bashkohet me kampion stërvitor me pjesën tjetër të ekipit blaugrana.

Barcelona “harron” Griezmann, asnjë kontakt me Atleticon deri tani

Antoine Griezmann do të largohet nga Atletico Madrid këtë verë, teksa lojtari francez është lidhur gjithnjë e më shumë me një kalim të mundshëm te Barcelona. Megjithatë, kjo e fundit duket se nuk ka bërë asnjë përpjekje për të afruar sulmuesin deri më tani. Këtë gjë e ka konfirmuar presidenti i Atletico Madridit Enrique Cerezo.

Ai ka folur për mediat spanjolle, ku ka deklaruar se “nuk kam idenë më të vogël se ku do të shkojë Antoine”. Barcelona ishte pranë Griezmann 12 muaj më parë, kur ky i fundit fitoi Kupën e Botës me Francën. Megjithatë, pas dështimit të katalanasve në Ligën e Kampionëve, interesi i klubit Blaugrana ka ardhur duke u ftohur.

Griezmann ka qenë me pesë vjet dhe ka bërë një punë të shkëlqyer”, tha Cerezo. “Kemi një marrëdhënie të mirë, të bukur e  të besueshme. Shpresoj se kudo që shkon, Griezmann të trajtohet njësoj si te ne. Unë nuk e di se ku po shkon, ai nuk ka thënë, nuk kam idenë më të vogël se ku do të shkojë, nuk mendoj se dikush e di”, ka thënë ndër të tjera Presidenti i Atletico Madirdit, duke shtuar në fund se “askush nga Barça nuk më ka kontaktuar”.

Alvaro Morata: Nuk dua të largohem nga Atletico Madrid!

Alvaro Morata dëshiron largimin përfundimtar nga Chelsea dhe të vijojë të qëndrojë te Altetico Madrid. Sulmuesi erdhi në huazim nga Chelsea te Atletico në janar të këtij viti, me një afat qëndrimi deri në fund të sezonit të ardhshëm.

Megjithatë, duket se spanjolli ka gjetur një ambient të mirë në ekipin e Diego Simeones, duke luajtur në 17 ndeshje ku ka shënuar dhe gjashtë gola. Në një intervistë për mediat spanjolle, futbollisti është shprehur se dëshiron të vijojë karrierën me Atletico Madrid, edhe pas përfundimit të periudhës së huazimit.

“Është e qartë se ajo që dua është të qëndroj këtu”, tha Morata. “Unë do të bëj gjithçka që mundem për të vazhduar të luaj këtu, kam bërë gjithçka që mund të vij këtu dhe do të bëj gjithçka që mundem për të qëndruar. Nuk po mendoj të kthehem diku, vetëm të jem këtu“.

Jam i lumtur këtu dhe dua të jem këtu për vitet që më kanë mbetur në nivelin më të lartë”, ka thënë Sulmuesi. Morata u bashkua me Chelsean për një shumë prej  70 milionë Eurosh në 2017, dhe shënoi shtatë gola në tetë ndeshjet e tij të para. Megjithatë, forma dhe besimi i tij shpejt u zhdukën, dhe ai shënoi vetëm 17 gola në 64 ndeshjet e tij të ardhshme për Blues.

Griezmann largohet nga Atletico, rivalët e La Ligas gati të paguajnë klauzolën për francezin!

Antoine Griezmann njoftoi pak ditë më parë se në fund të këtij sezoni do të largohet nga Atletico Madrid. Sulmuesi francez ka kaluar pesë sezone në “Wanda Metropolitana”, duke arritur disa suksese me skuadrën e Diego Simeones.

Rrjeti i “Sky Sport” raporton sot se Barcelona është e gatshme të paguajë 108 milionë euro kaluzolën e zgjidhjes së kontratës me Atleticon për ta sjellë futbollistin në “Camp Nou”.

Kjo do të ishte një lëvizje e bujshme, megjithëse, ishte paralajmëruar më herët dëshira që Barcelona të bënte të vetin lojtarin që u shpall Kampion Bote me Francën vitin e kaluar.

Në mesazhin e lamtumirës, Griezman thoshte: “Kanë qenë pesë vite të pabesueshme këtu. Shumë faleminderit për gjithçka. Do t’ju kem gjithmonë në zemër”.

Atletiko bën detyrën, tani shpreson te humbja e Barcelonës (video)

Atletiko Madrid ka fituar përballjen në shtëpi kundër Valladolid, duke shpresuar ende në luftën për titullin në Spanjë. Skuadra e Simeones fitoi me rezultatin e ngushtë 1-0, me një autogol të miqve të shënuar nga Fernandez në minutën e 66`.

Edhe pse vendasit kontrolluan gjatë gjithë kohës lojën, ata patën vetëm një rast të pastër për gol, ndërsa miqtë katër të tillë. Gjithësesi ishte fati ai që i dha fitoren ekipit madrilen, duke i mbajtur ende në lojë për çështjen e titullit.

Ndonëse për këtë të fundit do duhet një mrekulli, sërish Atletiko shpreson në një hap falas mbrëmjen e sotme të Barcelonës, e cila pret në shtëpi Levanten. Skaq diferenca mes dy ekipeve, Barcelonës dhe Atletiko Madrid është 6 pikë, kur kanë mbetur dhe tre javë nga përfundimi i kampionatit.

Nëse Barcelona fiton sot ndaj Levantes, ekipi katalanas shpallet kampion, pasi shkon në +9 ndaj Atletikos, dhe nëse humb tre ndeshjet e ardhshme, Barcelona e ka të siguruar titullin për shkak të golavarazhit më të mirë.

Skip to toolbar