“Homoseksualët i pret ferri”, postimi në instagram i kushton karrierën lojtarit të Rugby-s!

Rugby Australia ka marrë vendimin drastik për lojtarin e Wallabies, Israel Folau, duke kërkuar ndërprerjen e menjëhershme të kontratës së 30-vjeçarit, pasi ky i fundit ka bërë një postim në Instagram, ku shfaq ndienja anti-LGBT.

Gjatë muajit prill të këtij vitit, Israel Folau, një lojtar profesionist i Rugby-s, ka shkruar në profilin e tij në instagram: “Pijanecët, homoseksualët, shkelësit e kurorës, gënjeshtarët, kurvarët, vjedhësit, ateistët dhe idhujtarët, i pret ferri”.

Ky postim ka ngjallur reagime të menjëhershme në Australi, duke u cilësuar si “shkelje e Kodit të Sjelljes”, për lojtarët e Ragby-s. Ndaj, Rugby Australia ka reaguar, pasi ka mbajtur një seancë dëgjimore me lojtarin, duke marrë vendimin për ndërprerjen e kontratës së tij.

Shefi ekzekutiv i Rugby Australia, Raelene Castle, tha në një konferencë shtypi këtë të premten: “Ne jemi këtu për të njoftuar se lojtari i Wallabies, Israel Folau, sot i është lëshuar një sanksion për ndërprerjen e kontratës së tij të lojës për shkeljen e nivelit të lartë “Kodit të Sjelljes” nga lojtarët profesionistë”.

Pas këtij vendimi, lojtari i Rugby, Israel Folau ka bërë një deklaratë ku shprehej i indinjuar për vendimin e dhënë nga shoqata e Rugby Australia.

“Unë jam thellësisht i pikëlluar nga vendimi i sotëm për të ndërprerë punësimin tim dhe unë po i shqyrtoj mundësitë e mia. Si Australianë, ne lindim me disa të drejta, duke përfshirë të drejtën për lirinë e fesë dhe të drejtën për lirinë e shprehjes”, ka thënë ndër të tjera Folau.

Një homoseksual, kandidat për Shtëpinë e Bardhë. Është edhe i martuar…

“E pagjasë, e patestuar dhe e paprecedentë!”. Kështu shkruhet në kopertinën e revistës “Time” e cila shkruan se demokratët amerikanë do të kandidojnë në zgjedhje me një kandidat homoseksual. Bëhet fjalë për Pete Buttigieg, i cili është personi i parë i deklaruar gay që bën një përpjekje serioze për Shtëpinë e Bardhë.

Pete Buttigieg është 37 vjeç dhe është i martuar me Chasten Glezman. Më parë ka mbajtur postin e kryebashkiakut të South Bend dhe thotë se eksperienca si kryebahskiak e ka ndihmuar të që të marrë vendimin për të garuar për postin e presidentit të SHBA-së. Ndërkaq janë të shumtë aktivistët që kanë dalë kundër tij, por ama sondazhet deri tani tregojnë se ai është një yll në rritje.

Ajo që duhet theksuar është se në një listë prej 20 kandidatësh, duke përfshirë gjashtë senator, katër kongresmenë, dy guvernatorë dhe dy ish kryetarë bashkish, Bittigieg ka ecur shumë, duke lënë pas edhe kandidatë dhe një influencë të madhe dhe kontribues të PD në Amerikë, si Joe Biden dhe Bernie Sanders.

Revista “Time” shkruan se Buttigieg flet rrjedhshëm tetë gjuhë të huaja, duke përfshirë gjuhën arabe dhe norvegjeze. Platforma e tij është liria, siguria dhe demokracia.

http://time.com/longform/pete-buttigieg-2020/

Skip to toolbar