Socialistët marrin Kamzën. Mziu bën thirrje për protestë

Kandidati socialist Rakip Suli është betuar të mërkurën si kryebashkiaku i ri i Kamzës,  duke e kaluar këtë bashki, të cilësuar bastion të demokratëve, në administrimin e PS-së.

Bashkia e Kamzës është drejtuar përgjatë 12 viteve të fundit nga Xhelal Mziu i PD-së, i cili edhe gjatë ditës së mëkurë ka qëndruar në zyrën e tij dhe ka deklaruar se nuk do ta lirojë atë pasi zgjedhjet e 30 qershorit janë të paligjshme. Për më tepër Mziu ka publikuar në facebook një thirrje për protesta për të mbrojtur bashkinë kundër “komunizmit, krimit, korrupsionit, votimeve moniste” jo 6%!”.

Mziu bëri thirrje që demokratët të mblidhen në orën 12.00 pranë bashkisë së Kamzës, ku janë mbledhur një numër i vogël militantësh të PD-së.

Ndërkohë që ceremonia e betimit të kryetarit të ri është zhvilluar në ambientet e një shkolle të Kamzës.

Pas përfundimit të konstituimit të këshillit bashkiak, disa nga anëtarët e këshillit do të shkojnë në ambientet e bashkisë, por nëse Mziu nuk do dalë nga zyra do të largohen për t’u kthyer sërish në orën 16:00. Nëse Mziu nuk do të dalë nga zyra pritet që edhe forcat e policisë të ndërhyjnë për të bërë të mundur largimin e tij, duke qenë se zyrtarisht nga sot, kryebashkiak i Kamzës është Rakip Suli.

Ajo që bie në sy është mungesa e qëndresës e kryetarit të PD-së, Lulzim Basha i cili u kishte premtuar kryebashkiakëve të tij se zgjedhjet e 30 qershorit janë nul dhe se ata nuk do të dalin nga zyrat e tyre. Por një nga një kryebashkiakët e djathtë i liruan zyrat ndërsa premtimet e Bashës mbetën rrugëve.

Kërcënon Xhelal Mziu: Nuk e lëshoj karrigen në Kamëz

Kamza ka qenë një nga bashkitë më të rëndësishme të drejtuara nga Partia Demokratike dekadën e fundit. Kryebashkiaku i kësaj bashkie Xhelal Mziu, pas një periudhe të gjatë të drejtimit të këtij bastionit të djathtë, tashmë do të largohet. Por, gjatë kësaj të diele, Mziu ka “kërcënuar” duke u shprehur se nuk “e liroj karrigen”, pasi sipas tij zgjedhjet janë farsë.

“Na kthejnë në kohët më të errëta të komunizmit. Rezultati nuk do çertifikohet, Rama mori goditjen e merituar nga qytetarët. Qytetarët tashmë e dine se e keqja e vendit është qeveria, Rama vulosi fundin e tij”.

“Nuk do e liroj karrigen e bashkisë për një pseudo kandidat qe nuk merr as 7 përqind te votave, zgjedhjet legjitime janë më 13 tetor. Jam i gatshëm të përballem në garë reale, postin e kryebashkikut e lë vetëm me votë të lirë”, është shprehur Mziu, për Ora News.

Xhelal Mziu bëhet kryebashkiaku i parë i djathtë në detyrë që kërcënon se nuk do të lirojë karrigen e bashkisë së Kamzës, pas zgjedhjeve të kësaj të diele. Sipas tij, postin e bashkiakut do e lirojë vetëm kur të ketë votë të lirë. Në fakt, nuk dihet nëse PD dhe drejtuesit e zgjedhur prej saj, që tashmë do të duhet të largohen nga postet që mbajnë, do të kenë një plan tjetër për të penguar ardhjen e detyrë të bashkiakëve të rinj që dalin pas zgjedhjeve të kësaj të diele.

Xhelali, një hap para Voltanës. Nxjerr policët e tij të përplasen me policët e Lleshit

Kryetari i Bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu është bërë pjesë e bashkive të tjera opozitare për të penguar procesin e zgjedhjeve të 30 qershorit duke deklaruar se njeh dekretin e presidentit Meta për anulim të tyre. Mziu ka nxjerrë në terren zëvendësin e tij dhe Policinë Bashkiake për të kërkuar lirimin e ambienteve që shërbejnë si KZAZ nr. 27 dhe nr. 28 për administrimin e procesit zgjedhor të 30 qershorit. Policia e Rendit ka qenë e pranishme pranë KZAZ-ve për t’i ruajtur ato, ndërsa kanë pasur përplasje me Policinë Bashkiake dhe Zv.kryetarin e Bashkisë së Kamzës.

Debati:

Punonjës të Policisë Bashkiake – policëve të rendit: Ne vijmë me shkresa zyrtare, ti më thua nuk kam nevojë të të japë shkresë. Më jep një shkresë, ju po na dilni 30-40 vetë si garipa po na thoni largohuni. Ju jeni zbatues. Unë jam inspektor i policisë bashkiake të lutem më jep një shkresë.

Zv.kryetari i Bashkisë së Kamzës: Unë po zbatoj një ligj që ka dalë në fletore zyrtare nga i pari i shtetit. Nuk të kam ardhur si cub i Mirditës por si zyrtar. Unë kam ardhur të zbatoj dekretin e të parit të shtetit. Ligjin e kujt po zbaton?

Efektivi i Rendit: Unë po zbatoj ligjin e Policisë së Shtetit.

Zv.kryetari i Bashkisë së Kamzës: Ti dhe zoti Lleshi duhet të arrestoni presidentit në mënyrë që të bie ligji poshtë

Efektivi i Rendit: Unë jam shumë i informuar

Zv.kryetari i Bashkisë së Kamzës: Je i informuar në mënyrë partiake

Përfaqësues i Bashkisë: Nuk është KZAZ mbi vendimin e presidentit. I kemi çuar shkresë KZAZ për lirimin e ambienteve. Vetëm gjykata Kushtetuese e diskuton dekretin e presidentit.

#NëKamëzNukKaZgjedhjeMe30Qershor2019

Gepostet von Xhelal Mziu am Dienstag, 18. Juni 2019

Ndërsa kreu i Bashkisë së Vaut të Dejës, Zef Hila, i drejton një letër KQZ me një ultimatum se duhet të heqë materialet zgjedhore nga KZAZ nr.6 që ndodhet në ambientet e shkollës profesionale ‘Ndre Mjeda’ para orës 16:00 të ditës së mërkurë.

Përjashtini i Kamzës, FSHF bën sqarimin e rëndësishëm për ekipet e ligave inferiore!

Përjashtimi i Kamzës nga kampionati pas akteve të dhunës të disa muajve më parë dhe zbirtja e saj në Kategorinë e Dytë, krijoi një polemikë të re sa i përjet ngjitjes së ekipit që do të ngjitet në Kategorinë e Parë.

Federata Shqiptare ka bërë një sqarim publik lidhur me ekipin që do të ngjitet nga Kategoria e Dytë në të parën, me qëllim që t’i lirojë vendin ekipit të Kamzës, që zbret direkt nga Superliga.

Sipas rregullores, në dy grupet e Kategroisë së Parë zbresin direkt dy ekipet që renditen në vendin e fundit në dy grupet përkatëse. Ndërsa ekipet e parafundit në Grupin A dhe B, zhvillojnë ndeshje Play-off me dy ekipet që mbajnë përkatësisht vendin e dytë në grupin A dhe B të Kategorisë së Dytë.

Dy ekipet humbëse të këtyre ndeshjeve, sipas Federatës Shqiptare të Futbollit, do të zhvillojnë dhe një ndeshje finale mes tyre, për ekipin e tretë që ngjitet ose mbijeton në Kategorinë e Parë.

Ja njoftimi i FSHF-së:

“Sektori i Garave në Federatën Shqiptare të Futbollit, në ineterpretim të rregullores së aktivitetit, dëshiron t’ju informojë në lidhje me skuadrën e cila do të plotësojë numrin e klubeve në Kategorinë e Parë për sezonin 2019-2020”.

“Dy ekipet që humbasin ndeshjet play-off do të zhvillojnë një ndeshje finale midis tyre për të përcaktuar skuadrën e tretë që do të qëndrojë ose ngjitet në Kategorinë e Parë”.

Skip to toolbar