Plagosen 4 policë në Mitrovicë, reagon Thaçi. Vuçiç kërkon ndihmë nga ndërkombëtarët

Katër policë kanë mbetur të plagosur gjatë operacionit policor në Veri të Mitrovicës, mëngjesin e së martës. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e Spitalit të Mitrovicës, Nita Mustafa.

“Për momentin katër policë janë të plagosur por që janë jashtë rrezikut për jetë. Tre prej tyre janë duke u trajtuar në Emergjencë dhe njëri në Kirurgji”, tha Mustafa.

Mediat e Kosovës raportojnë se janë disa persona të arrestuar të cilët janë dërguar në Inspektoratin Policor.

Ndërkohë që pas Haradinajt ka reaguar edhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, i cili ka kërkuar mbështetje për punën e policisë, ndërsa ka theksuar se në Kosovë nuk ka vend për krim të organizuar dhe për persona që merren me aktivitete të kundraligjshme.

“Institucionet e rendit dhe ligjit kanë nevojë për besim dhe përkrahje maksimale të tërë shoqërisë në luftën e pa kompromis kundër krimit të organizuar, kontrabandës dhe korrupsionit, në tërë territorin e Republikës së Kosovës. Shpreh keqardhjen time për plagosjen e policit tonë në krye të detyrës dhe i uroj shërim sa më të shpejt. Në dekadën e dytë të Republikës së Kosovës s’do të ketë vend për krim të organizuar dhe ata që merren me aktivitete të kundërligjshme do të përfundojnë prapa grilave. Operacioni i sotëm policor është në të mirë të të gjithë qytetarëve pa asnjë dallim dhe ftoj komunitetin serb në veri që ta ruajë qetësinë dhe ta përkrah luftën kundër krimit të organizuar. Forcimi i rendit dhe ligjit është jetik për barazinë e gjithë qytetarëve dhe përshpejton lëvizjen tonë drejt procesit të integrimeve euroatlantike! HTH”, shkruan Thaçi në Facebook.

Ndërkohë që mediat serbe raportojnë se Vuçiç ka mbledhur qeverinë mëngjesin e së martës dhe ka njoftuar ndërkombëtarët që të frenojnë Prishtinën. “Serbia nuk do të lejojë pastrimin etnik të ndodhë në Kosovë dhe Metohi”, raportohet të ketë thënë Vuçiç në mbledhjen e qeverisë.

Arrestimet në Mitrovicë, Vuçiç: Ushtria serbe në gatishmëri

Media serbe B92 shkruan se Presidenti Aleksandër Vuçiç ka urdhëruar që Ushtria Serbe të vihet në gatishmëri të plotë luftarake.

Të njëjtin urdhër ka dhënë edhe Ministria e Punëve të Brendshme të Serbisë që edhe policia të jetë në gatishmëri të plotë. B92 shkruan se këto masa janë marrë pasi njësia e policisë së Kosovës “Rosu” sulmoi veriun e Kosovës dhe Metohisë.

“Ministria ka vënë njësitë e saj të posaçme në gatishmëri të plotë. Ky informacion është konfirmuar të martën në mëngjes. Transmetuesi publik i Serbisë RTS po raporton se Serbia ka filluar veprimtarinë diplomatike me qëllim që bashkësia ndërkombëtare “të qetësojë autoritetet e Kosovës”. Njësia “Rosu” këtë mëngjes sulmoi veriun, duke bërë një numër arrestimesh në të katër komunat serbe atje”, shkruan B92.

Tension në Mitrovicë, arrestohen policë serbë, Haradinaj: Janë të lidhur me krimin

Mediat e Kosovës raportojnë se gjatë operacionit të mëngjesit të së martës në Mitrovicë janë kryer disa arrestime nga policia e Kosovës, mes tyre dhe komandanti i Policisë së Kosovës në Zubin Potok, i cili është i nacionalitetit serb.

Policia e Kosovës ka hasur në rezistencë në kryerjen e operacionit. Për shkak të shkëmbimit të zjarrit raportohet se ka pasur një polic të plagosur.

Gjithashtu raportohet se 100 banorë serbë kanë protestuar duke bllokuar rrugën drejt Mitrovicës me automjete dhe kamionë.            

I menjëhershëm ka qenë reagimi i Kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj i cili ka postuar një mesazh në Facebook.

Haradinaj shkruan se operacioni i gjerë policor është ndërmarrë me urdhër të prokurorit në të gjithë territorin e Kosovës dhe synon kapjen e personave të përfshirë në krim, kontrabandë e vepra të tjera kriminale.

“Me urdhër të Prokurorit, në gjithë Kosovën aktualisht është duke ndodhur një operacion policorë, i drejtuar ndaj individëve të përfshirë në kontrabandë, krim të organizuar dhe vepra të tjera kriminale. Disa prej personave të përfshirë në këto vepra janë zyrtarë doganorë, policë por edhe qytetarë të rëndomtë. Operacioni u zhvillua me sukses edhe në Komunat Veriore të Kosovës. Si Kryeministër i vendit, konfirmoj se bëhet fjalë për zbatimin të ligjit dhe asgjë tjetër. Ftoj serbët e veriut ta ruajnë qetësinë dhe ta respektojnë ligjin! RH”, shkruan Haradinaj.

Me urdhër të Prokurorit, në gjithë Kosovën aktualisht është duke ndodhur një operacion policorë, i drejtuar ndaj…

Gepostet von Ramush Haradinaj am Montag, 27. Mai 2019

Shkëmbim zjarri në Mitrovicë, policia operacion të gjerë me disa arrestime

Policia e Kosovës ka nisur mëngjesin e së martës një operacion të gjerë për arrestimin e disa punonjësve të policisë të dyshuar për pjesëmarrje në grupe kriminale dhe në vepra të tjera penale.

Operacioni policor i nisur në orët e para të mëngjesit ka hasur në rezistencë të armatosur në Veri të Mitrovicës duke bërë që situata të tensionohet në këtë zonë.

Vetë Policia e Kosovës në një deklaratë për mediat njofton se operacioni vazhdon ende dhe se shumë shpejt do të ketë një konferencë për shtyp për të dhënë të tjera detaje. Ky operacion është ndërmarrë pas një hetimi paraprak disa mujor.

“Këtij operacioni policor i ka paraprirë një hetim disa mujor i IPK-së, PK-së i udhëhequr nga Prokuroria Speciale e Kosovës, i cili ka rezultuar me dyshimin e bazuar të përfshirjes së disa zyrtareve policor dhe të disa qytetarëve në; “Pjesëmarrje ose Organizim i Grupit Kriminal”, në lidhje me veprat tjera penale si; “Kontrabandim me Mallra”, “Keqpërdorim i Pozitës Zyrtare”, “Dhënie e Ryshfetit”, “Tregti e Ndaluar” etj.

Policia e Kosovës, në bashkëpunim me organet e drejtësisë, Inspektoratin Policor mbeten të përkushtuara në realizimin e detyrave dhe përgjegjësive të saj ligjore, me qëllim të ruajtjes së rendit dhe qetësisë publike, parandalimit të veprimtarive të kundërligjshme, pa marrë parasysh përfshirjen e personave në raste të tilla penale”, njofton policia e Kosovës.

Ndërsa mediat në Kosovë, referuar burimeve, njoftojnë se nga ky aksion janë prangosur dhjetëra zyrtarë të policisë të nacionalitetit serb. Ndërsa kreu i shtetit serb, Vuçiç raportohet se ka urdhëruar ushtrinë dhe policinë e Serbisë që të vihen në gjendje gatishmërie.

Njoftimi i plotë i Policisë së Kosovës:

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Inspektoratin Policor po realizon një operacion në rajonin e Mitrovicës Veri dhe Mitrovicës Jugu

Prishtinë, 28 maj 2019

Sot, me 28.05.2019 Policia e Kosovës (PK), në bashkëpunim me Inspektoratin Policor të Kosovës (IPK), si dhe nën asistimin e njësiteve tjera relevante në zbatim të urdhëresës së Gjykatës Themelore Prishtinë, po realizohet një operacion i cili ka rezultuar me ndalimin e disa zyrtarëve policor dhe disa qytetarëve.

Këtij operacioni policor i ka paraprirë një hetim disa mujor i IPK-së, PK-së i udhëhequr nga Prokuroria Speciale e Kosovës, i cili ka rezultuar me dyshimin e bazuar të përfshirjes së disa zyrtareve policor dhe të disa qytetarëve në; “Pjesëmarrje ose Organizim i Grupit Kriminal”, në lidhje me veprat tjera penale si; “Kontrabandim me Mallra”, “Keqpërdorim i Pozitës Zyrtare”, “Dhënie e Ryshfetit”, “Tregti e Ndaluar” etj.

Edhe përkundër hasjes në rezistencë të armatosur në Veri të Mitrovicës, operacioni policor është duke vazhduar, përfshirë arrestimin dhe kontrollin e disa lokacioneve të cilat kanë rezultuar me konfiskimin e dëshmive relevante përfshirë edhe armë të gjata.

Policia e Kosovës, në bashkëpunim me organet e drejtësisë, Inspektoratin Policor mbeten të përkushtuara në realizimin e detyrave dhe përgjegjësive të saj ligjore, me qëllim të ruajtjes së rendit dhe qetësisë publike, parandalimit të veprimtarive të kundërligjshme, pa marrë parasysh përfshirjen e personave në raste të tilla penale.

Lidhur me detajet rreth realizimit të këtij operacioni të gjerë do të njoftoheni, në një konferencë të përbashkët ku pritet të marrin pjesë Prokuroria, Policia dhe IPK-ja:

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Inspektoratin Policor po realizon një operacion në rajonin e Mitrovicës Veri dhe…

Gepostet von Kosovo Police am Montag, 27. Mai 2019
Skip to toolbar